Pamiętamy o historii i patriotyzmie!

1 marca delegacja SP1 uczestniczyła w uroczystych, miejskich obchodach „Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Poczet sztandarowy z naszej szkoły (uczniowie z kl. 7a), pod opieką nauczyciela historii pana Krzysztofa Stefana, udał się w tym dniu – tradycyjnie – na ul. Bankową, gdzie na fasadzie jednej z kamienic znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona ppłk. Anatolowi Sawickiemu (byłemu komendantowi AK Okręgu Lwów, który w Lubaniu spędził ostatnie dwa lata życia). W trakcie wydarzenia miały miejsce: warta honorowa, odśpiewanie pieśni patriotycznych, apel poległych i złożenie kwiatów w miejscu pamięci. Ponadto grupa rekonstrukcyjna przedstawiła ślubowanie żołnierzy niezłomnych oraz odczytała ich modlitwę, którą rozpoczynali każdy dzień w powojennej partyzantce. Warto dodać, że nasi uczniowie przygotowali również plakaty tematycznie związane z „Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, które zdobią hol lubańskiej Jedynki. 

MLe