Rajd- Dzień profilaktyki

W dniu 22.06.2012 odbył się wpisany już w tradycję Gimnazjum Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Lubaniu Szkolny Dzień Profilaktyki. W ramach Ogólnopolskiej Kampani Zachowaj Trzeźwy Umysł odbył się rajd profilaktyczny do Kościelnika. Młodzież naszej szkoły po raz pierwszy uczestniczyła w imprezie poza murami szkoły.

Po dotarciu na miejsce rozpoczął się marsz na orientację w trakcie którego uczestnicy zaliczali punkty kontrolne i  następujące zadania: na pierwszym stanowisku młodzież znalazła worki, do których wrzucała znalezione w lesie śmieci, ponadto zbierała jagody, szyszki, kwiaty polne, określone gatunki drzew i ich liście, układała nazwę grupy, okrzyk, rymowany wiersz o lesie a także wypisywała powody dla których warto spędzić czas w lesie.

Po dotarciu do miejsca docelowego- stawy w Kościelniku teren należący do Koła Łowieckiego "Głuszec" w Jeleniej Górze, młodzież podzielona na grupy wraz z opiekunami zaliczała punkty stacjonarne, wliczające się do konkurencji drużynowej: 1)punkt strzececki- drużyna miała za zadanie wytypować 3 reprezentantów, którzy zdobywali punkty dla swoich drużyn, 2) punkt wiedzy o przyrodzie- prowadzący Pani Bogumiła Dąbek z Nadleśnictwa "Śnieżka" w Kowarach- przygotowała pytania dotyczące wszechstronnej wiedzy o faunie i florze Polski, 3) punkt wiedzy o terenie- prowadziła instruktorka Szkoły Górskiej "Wyrypa" z Jeleniej Góry, pytania z zakresu geografii i histori regionu.

We współzawodnictwie grupowym najlepsza okazała się klasa IIa pod opieką Pani Beaty Kazan, II miejsce zajęła klasa IIIa opiekun Pani Agnieszka Szwabowicz, III miejsce klasa IIb opiekun Pani Iza Bieza-Waśniewska.

Młodzież miała okazję zmierzyć się z własnym lękiem i słabościami podczas zjazdu na linach nad powierzchnią stawu. Szkolenie linowe prowadzili instruktorzy Szkoły Górskiej "Wyrypa" z Jeleniej Góry.

Ponadto uczestnicy sprawdzali swoje umiejętności strzeleckie w indywidualnym konkursie strzeleckim w dwóch kategoriach. Wśród klas II- I miejsce zajął Tomasz Popowicz z klasy IIc, II miejsce Arthur Niczyporuk z klasy IIb, III miejsce Paweł Piwowarski z klasy IIa. Wśród klas III- I miejsce Arkadiusz Burlikowski z klasy IIIa, II miejsce Patryk Kudzia z klasy IIIb, III miejsce Patryk Krynicki z klasy IIIe.

Młodzież mieła okazję wysłuchać prelekcji na temat: "Uczeń- przyjacielem lasu", obejrzeć siedliska bobrów w zbiornikach wodnych położonych w lesie w okolicy Kościelnika a także zaprezentowała zadania przygotowane podczas marszu na orientację przy ognisku posilając się pieczoną kiełbasą. Na zakończenie imprezy uczestnicy rajdu zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami oraz nagrodami pozyskanymi od sponsorów.

Taka impreza nie odbyła by się gdyby nie współpraca wielu instytucji, którym w tym miejscu chcemy gorąco podziękować: Urząd Miasta Lubań, Koło Łowieckie "Głuszec" w Jeleniej Górze, Nadleśnictwo Świeradów, Nadleśnictwo "Śnieżka" w Kowarach, Szkoła Górska "Wyrypa" w Jeleniej Górze, Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy w Poznaniu, ZGIUK Lubań.

Działania profilaktyczne to przede wszystkim ukazanie młodzieży alternatywnych form spędzania wolnego czasu. Z pewnością czas spędzony na łonie natury przybliżył młodych ludzi do tego typu działań wpływających na ich wrażliwość i gotowość do działania.

Autorka tekstu i koordynator działań: pedagog szkolny Henryka Zajączkowska

Mikołaj Kopernik