aktualności
dyrekcja
nauczyciele
samorząd
sztandar i hymn
dla rodziców
rada rodziców
budynek szkoły
położenie
sport
kółka pozalekcyjne
biblioteka
pedagog
psycholog
linkownia

napisz do nas

Gimnazjum nr 2 
im. Mikołaja Kopernika 
ul. Adama Mickiewicza 1
59-800 Lubań 
tel./fax (0 75) 722 28 85
tel.  (0 75) 722 30 39
tel. (0 75) 646 55 90
e-mail gim2lub@pro.onet.pl
 

Gimnazjaliści na ratunek kasztanowcom

Dnia 28 października 2013 roku uczniowie Gimnazjum nr 2 im. M. Kopernika w Lubaniu -  należący do Koła ekologicznego oraz chętni uczniowie z klasy III c i III a wzięli udział w akcji „Grabienie liści kasztanowców – jesień 2013”, pod opieką pani Izabeli Bieza - Waśniewskiej oraz pani Agaty Sieradzkiej. Celem tej akcji jest ochrona kasztanowców.

                Prawie 30 lat temu przybył do Polski z Bałkanów szkodnik, szrotówek kasztanowcowiaczek. Ta niewielka ćma żeruje na kasztanowcach składając w ich liściach jaja. Larwy, które się z nich wyklują, drążą w liściach tunele zjadając blaszkę liściową. Opanowane przez szkodnika liście usychają i opadają. Osłabione  drzewa obumierają. Najprostszą i najtańszą metodą zwalczania szkodnika jest jesienne grabienie i utylizacja liści, w nich bowiem zimują poczwarki szrotówka kasztanowcowiaczka. Opadające liście należy usuwać sukcesywnie, gdyż poczwarki mogą z nich wypadać

 do gleby, by tam przeczekać do wiosny. Im dokładniej pozbędziemy się liści, tym mniej poczwarek na wiosnę zaatakuje rozwijające się drzewo. Ważne jest, żeby zgrabić liście wszystkich sąsiadujących ze sobą kasztanowców, w przeciwnym razie  wiosną szkodniki będą przemieszczać się z jednego drzewa na drugie.

 Nasi uczniowie objęli ochroną jednego kasztanowca rosnącego w parku na Kamiennej Górze i pozbierali liście znajdujące się pod nim i w jego okolicy.  Łącznie zebraliśmy 15 worków liści. Akcja ta została zorganizowana w porozumieniu z Wydziałem Ochrony Środowiska w Lubaniu.

Działanie to stało się okazją do dobrej zabawy, do wyjścia na świeże powietrze a przede wszystkim do edukacji ekologicznej uczestników.

 

 

 

 

 

 

 

 


Mikołaj Kopernik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Copyright © 2005 Adam N