Wizyta Posła do Parlamentu Europejskiego, Lidii Geringer de Oedenberg
w Gimnazjum nr 2 im. M. Kopernika w Lubaniu.
Wyjazd Marceliny Skibińskiej do Parlamentu Europejskiego!

W dniu 18 maja 2013 r. gościła w naszej szkole  Poseł do Parlamentu Europejskiego Lidia Geringer de Oedenberg. W spotkaniu wzięli udział: Przewodniczący Rady Miasta Marian Kwolik, Burmistrz Miasta Arkadiusz Słowiński, Przewodniczący Rady Rodziców Dariusz Kwaśniak, Dyrektor Biura Poselskiego Zofia Ulatowska – Rybaj,  Asystent Posła Edward Witecki, dyrektor szkoły Iwona Fudala, zastępca dyr. Jadwiga Gruszka, pozostali goście, nauczyciele  i młodzież.

W ubiegłym roku szkolnym Pani Poseł objęła patronatem Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych  „Co wiemy o krajach Unii Europejskiej i jej strukturach?”, który corocznie odbywa się w naszej szkole z inicjatywy opiekunki szkolnego Euroklubu –Anny Jastrzębskiej.

Najlepszą wiedzą wśród gimnazjalistów wykazała  się uczennica Gimnazjum nr 2
im. M. Kopernika w Lubaniu, Marcelina Skibińska, II miejsce zajął Marcin Domina
z Gimnazjum Publicznego im. A. Fredry w Pisarzowicach, III miejsce Miłosz Segedyn
z Gimnazjum nr 2 im. M. Kopernika w Lubaniu. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych trzy pierwsze miejsca zajęli uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych  nr 2 w Lubaniu: Bartosz Stachowiak, Konrad Kędzierski i Kamil Walada. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie zostali nagrodzeni książkami ufundowanymi przez Burmistrza Miasta i Starostę Powiatu Lubańskiego oraz upominkami od Pani Poseł i dyplomami. Największa radość spotkała jednak Marcelinę Skibińską – bezsprzeczną zwyciężczynię wspomnianego konkursu (uzyskała największą liczbę punktów spośród wszystkich uczestników, zarówno wśród gimnazjalistów, jak również wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych). Nagroda specjalna dla Marceliny to ufundowany przez Panią Poseł  4-dniowy wyjazd  do siedziby Parlamentu Europejskiego w Brukseli lub Strasburgu. Serdecznie gratulujemy Marcelinie!

Sobotnie spotkanie przebiegło w niezwykle miłej atmosferze, Pani Poseł chętnie odpowiadała na wszystkie pytania uczniów, opowiedziała o swojej pracy w Parlamencie Europejskim, prawach, jakie są związane z obywatelstwem unijnym  oraz o tym, jak ważna jest znajomość języków obcych. Kameralne spotkanie z Euroklubem uświetniły występy szkolnego chóru. Pani Lidia Geringer de Oedenberg na pamiątkę wspólnego spotkania wpisała się także
do naszej kroniki szkolnej.

Mamy głęboką nadzieję, że nie była to ostatnia wizyta Pani Poseł w naszej szkole.

Mikołaj Kopernik