Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Centrum Nauki Kopernik w Warszawie w dniach 20-23 marca 2014r odbyły się warsztaty, na których  gościło trzydziestu gimnazjalistów z całej Polski. Wśród nich był nasz kolega Miłosz Segedyn. Gimnazjaliści zostali wyłonieni z wielu konkursowych zgłoszeń i zakwalifikowani do drugiego etapu konkursu astronautyczno-robotycznego ASTROBOT. Eliminacje do konkursu polegały na zaprojektowaniu misji kosmicznej na dowolne ciało niebieskie. Kluczowe było opracowanie nie tylko aspektu inżynierskiego i technicznego, ale także dobranie i uzasadnienie celu naukowego lub komercyjnego. Poniżej przedstawiamy wypowiedź naszego kolegi na temat jego pracy:

„ Moja praca opisywała ekspedycję na planetę Gliese 667Cc, czyli planetę najbardziej podobną do Ziemi z dotychczas odkrytych i dotarcie do niej statkiem kolonizacyjnym zasilanym antymaterią jako paliwem.

Jurorzy ocenili moją pracę bardzo wysoko i zakwalifikowali mnie do drugiego etapu, który odbywał się w dniach 21-22 marca w Warszawie, a zakwalifikowano do niego tylko autorów 30 najlepszych prac spośród ponad stu zgłoszonych.

Drugi etap polegał na drużynowym budowaniu robotów. Podczas 4 dniowego pobytu
w Warszawie mieliśmy wiele ciekawych zajęć, między innymi z opracowywania zdjęć satelitarnych, historii teleskopów, pracy w grupach, autoprezentacji oraz budowania
i programowania robotów.

W Warszawie zwiedzaliśmy także Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, centrum kontroli lotu polskiego satelity badawczego LEM i Centrum Nauki Kopernik.
To właśnie w CNK, w ramach festiwalu "Odkrycia" miała miejsce finałowa konkurencja.

Sześć pięcioosobowych drużyn miało trzy i pół godziny na zaprojektowanie, zaprogramowanie i skonstruowanie robota, który sprawnie i samodzielnie poruszałby
się w środowisku przypominającym powierzchnię innej planety i wykonywałby różne zadania, czyli np. podejmował i transportował piłeczki do wyznaczonych miejsc.
Nasza drużyna "Supernovi" zajęła drugie miejsce.

Zwycięzcy prześcignęli nas bardzo niewielką różnicą punktów. Jednak w tym przedsięwzięciu nie chodziło tylko o zwycięstwo, ale o możliwość zwiedzenia wielu ciekawych miejsc, spotkania niezwykłych ludzi i nauczenia się czegoś nowego
i niezwykłego.”

To kolejne duże osiągnięcie naszego ucznia. Gratulujemy i życzymy Miłoszowi dalszych sukcesów

SK i MS