PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ ZWIĄZANYCH Z

222 ROCZNICĄ UCHWALENIA

KONSTYTUCJI 3 MAJA 1791 ROKU

Konkurs historyczny i plastyczny

Dzień 3 Maja jest jednym z dwu świąt narodowych Polski. Jest to wydarzenie bardzo ważne dla każdego Polaka i obok święta 11 listopada przypomina o tożsamości i odrębności narodowej Polaków.

Święto to powinno być utrwalone w świadomości młodego pokolenia w każdym czasie historycznym, a szczególnie w okresie tworzenia się struktur ponadnarodowych w Europie.

Świadomość przeszłych losów i więzi z pradziadami to świadomość odrębności narodowej w jednoczącej się Europie. Dlatego w naszej szkole co roku odbywa się test historyczny i konkurs plastyczny adresowany do jak największej rzeszy uczniów. Intencją jest bowiem zainteresowanie Szkolnymi Konkursami dla Upamiętnienia Konstytucji Trzeciego Maja jak największej liczby uczniów.

Test historyczny odbył się 16 kwietnia 2013 r. w sali nr 24  (osoby odpowiedzialne: mgr Agnieszka Franczak i mgr Krzysztof Stefan- nauczyciele historii), natomiast konkurs plastyczny został zakończony 29 kwietnia 2013 r. Ogłoszenie wyników miało miejsce na apelu poświęconym rocznicy Uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja , który odbył sie na sali gimnastycznej na siódmej godzinie lekcyjnej w dniu 30 kwietnia 2013 roku.

Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród

nie damy pogrześć mowy.

Polski my naród, Polski lud,

królewski szczep Piastowy!”

Apel poświęcony 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Kolejne rocznice uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja 1791 to bardzo ważne daty dla każdego Polaka. Dlatego w naszej szkole co roku odbywają się apele poświęcone upamiętnieniu Konstytucji Trzeciego Maja. W tym roku szkolnym apel poświęcony 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3Maja odbył się na siódmej godzinie lekcyjnej 30 kwietnia 2013 roku.

Konstytucja Trzeciego Maja była ważnym dokumentem, ponieważ wprowadzała postępowe reformy. Twórcy Konstytucji byli patriotami i chcieli by Polska stała się krajem silnym i niezależnym, a bez zmian w prawie, było to niemożliwe. Konstytucja kładła kres „złotej wolności” szlacheckiej, która doprowadziła do upadku państwa polskiego. Dużą rolę odegrało zniesienie „liberum veto”, przez które niejednokrotnie zrywano sejmy.

Pamiętajmy o tym dokumencie, ponieważ gdy Rzeczpospolita chyliła się ku upadkowi znaleźli się odważni i kochający Ojczyznę ludzie, którzy chcieli kraj wzmocnić i zapobiec utracie niepodległości. Rozumieli, że tylko dzięki postępowym reformom można było tego dokonać.

Konstytucja Trzeciego Maja była drugim tego typu dokumentem na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, uchwalonej w 1787 roku, a pierwsza na kontynencie europejskim!

Dniu trzeci Maja, dniu nam święty,

hołd ci należy nieść,

choć dziś narodu cel wytknięty,

pamięci twojej cześć!