Obchody Dnia Niepodległości w Gimnazjum nr 2

Z okazji 94 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, jak co roku w naszym Gimnazjum został przeprowadzony projekt edukacyjny o nazwie Gimnazjada na 11 Listopada. W Święto Odzyskania Niepodległości, dzięki Gimnazjadzie na 11 Listopada przekazujemy prawdę o tym, jakie były DROGI POLAKÓW DO WOLNOŚCI.

W tym roku przypadła już XI edycja Gimnazjady na 11 Listopada, która składała się z sondażu opinii publicznej ( przeprowadzonego przez uczniów koła historycznego wśród mieszkańców miasta Lubania), akademii szkolnej, montażu słowno – muzycznego w Kościele pod wezwaniem Św. Trójcy oraz z szeregu konkursów:

-historycznego - międzygimnazjalnego pod patronatem Burmistrza Miasta Lubania

pt. „Polskie drogi do niepodległości” ( III KONKURS MIEJSKI ),

-plastycznego – międzygimnazlalnego pod patronatem Burmistrza Miasta Lubania

pt. „11.11.1918r.”  ( I KONKURS MIEJSKI ),

-literackiego na wiersz patriotyczny pt. „Moja mała Ojczyzna”,

-literackiego pt. „Patriotyzm XXI wieku” (forma dowolna),

-recytatorskiego (na pieśń, prozę lub wiersz patriotyczny),

- „biało-czerwoni”- na najciekawiej przystrojony gabinet i klasę przebraną w barwy narodowe.

W Gimnazjadzie mogli wziąć udział wszyscy chętni uczniowie naszego gimnazjum, a w konkursie historycznym i plastycznym chętni uczniowie wszystkich szkół gimnazjalnych w naszym mieście ( Gimnazjum Nr 1, Gimnazjum nr 2 oraz Gimnazjum nr 3 w Lubaniu ). Konkurs historyczny i plastyczny przygotowali nauczyciele historii wyżej wymienionych szkół: p. A. Franczak, p. K. Stefan, p. M. Leszczyńska, p. J. Lange, a koordynatorem III Konkursu Miejskiego pt. „Polskie drogi do niepodległości” była p. I. Chwirot .

Gimnazjada na 11 Listopada zakończyła się w szkole uroczystym apelem przygotowanym przez koło historyczne pod opieką p. A. Franczak i p. K. Stefana oraz zespołu wokalno – instrumentalnego pod opieką p . A. Jawor – Król. Podczas apelu Burmistrz Miasta Lubania p. Arkadiusz Słowiński oraz Dyrektor Gimnazjum Nr 2 w Lubaniu p. I. Fudala wręczyli wszystkim laureatom pamiątkowe dyplomy i nagrody  - niespodzianki ufundowane przez Wydział Infrastruktury Urzędu Miasta Lubań. Laureatami III Miejskiego Konkursu Historycznego pt. „ Polskie drogi do niepodległości” zostały następujące osoby:

KLASY PIERWSZE I DRUGIE:

I miejsce: Ewelina Andrzejewska - Gimnazjum nr 1

II miejsce: Marcin Boroński - Gimnazjum nr 1

III miejsce: Wiktoria Kowalska - Gimnazjum nr 2

KLASY TRZECIE:

I miejsce: Marcelina Skibińska - Gimnazjum nr 2, Justyna Gola, Dawid Pasternak- Gimnazjum nr 1

II miejsce: Paweł Piwowarski, Angelika Kozerska, Barbara Michalik - Gimnazjum nr 2, Kamila Janiszek, Paulina Andrzejewska, Klaudia Andrzejewska, Jakub Szewc, Mateusz Jarosz - Gimnazjum nr 1

III miejsce: Katarzyna Madejska, Kornelia Czafurska, Anna Kojder- Gimnazjum nr 2, Gabriela Gola, Kamil Karp – Gimnazjum nr 1, Klaudia Woźniczko - Gimnazjum nr 3

Laureatami I Miejskiego Konkursu Plastycznego pt. „ 11.11.1918r.” zostały następujące osoby:

I miejsce: Katarzyna Jasińska - Gimnazjum nr 2

Wyróżnienia: Aleksandra Lesiewicz, Marcel Piątkowski, Weronika Kulczycka, Magdalena Żmijska - Gimnazjum nr 2, Przemysław Kukiełka - Gimnazjum nr 1