Nasza Szkoła

Nasza Kadra


Nasi Uczniowie


Banery 

ŻOŁNIERZE
WYKLĘCI

1 MARCA OBCHODZIMY

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

W tym roku już po raz piąty będziemy obchodzić dzień 1 Marca, jako święto poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych, czyli żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Zostało ono ustanowione 3 lutego 2011 roku, a jego uchwalenie jako Narodowego Dnia Pamięci jest formą uczczenia walki i ofiary oraz bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku Ci, o których mówimy Ostatni Partyzanci Podziemia Niepodległościowego.

Żołnierze Wyklęci nie chciano o Was pamiętać…

bo i jak pamiętać to, iż to ówczesne władze skazywały prawomocnymi wyrokami sądu prawdziwych bohaterów na śmierć, jak pamiętać niejasne opisy przesłuchań, nieścisłości w dokumentach, w opisach śmierci członków ruch oporu… Jak wytłumaczyć, że dopiero 21.10. 1963 roku (po 24 latach walki, 19 lat po II Wojnie Światowej)  umiera ostatni niezłomny – Józef Franczak – ostatni Żołnierz Wyklęty?!

My Pamiętamy!!!

Dlatego 20.02.2015r. o godz. 14.15 w Gimnazjum nr 2 w Lubaniu odbyła się prelekcja pana Piotra Kucznira poświęcona Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tytuł prezentacji był bardzo znamienny:

Żołnierze Wyklęci – „nie dajmy zginąć poległym...”

Pan P. Kucznir jak zawsze stanął na wysokości zadania i pomimo trudnego tematu, informacje przekazywane młodzieży ( słowo, obraz, film dokumentalny, archiwalne zdjęcia, piosenka ) dotarły do każdego. Na spotkanie oprócz wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły, przybyli uczniowie Gimnazjum nr 1 w Lubaniu z nauczycielem historii panią Moniką Leszczyńską. Uroczystość swoją obecnością zaszczyciła pani dyrektor Jadwiga Gruszka oraz zaproszeni goście.
To piątkowe popołudnie skupiło ludzi światłych i rozumnych, sala nr 24 „pękała w szwach” i chwała,

CHWAŁA ZA TĘ PAMIĘĆ, PAMIĘĆ KTÓRĄ JESTEŚMY WINNI, MY WSZYSCY…

A.F.

W niedzielę tj. 1 Marca 2015r. zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w uroczystościach upamiętniających Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych!!! 

 

© Daniel R. Kucharczyk 2014