WYPRAWA PO „ZŁOTE GÓRY”!

W dniach 16-18 maja uczniowie klas 6a i 6b (wraz z opiekunami: p. Marcinem Ludwardem, p. Mariuszem Królem, p. Jadwigą Gruszką oraz p. Marcinem Lewandowskim) udali się na wycieczkę do Złotego Stoku. W trakcie naszej wyprawy zatrzymaliśmy się w malowniczo położonym (prawie stuletnim) pensjonacie Złoty Jar. Stamtąd wyruszaliśmy na kolejne atrakcje, które dla nas przygotowano. Nasza młodzież – przez trzy dni – miała okazję: zwiedzić kopalnię złota (m.in. płukać je, posłuchać ciekawostek o tym kruszcu, przejechać się kolejką z wagonikami czy zobaczyć podziemny wodospad), wybić własną monetę w mennicy, strzelać z łuku do tarczy, wziąć udział w podziemnym spływie łodzią czy pospacerować po pięknej okolicy. Ponadto lubańscy szóstacy uczestniczyli w zajęciach rekreacyjno-integracyjnych w formie paintballu elektronicznego i na poligonie, grali w badmintona oraz siatkówkę, a także zwiedzili: nocą Sztolnię Książęcą z latarkami i Średniowieczną Osadę Górniczą (Park Techniki). Dodatkowo właśnie tam nauczyliśmy się czerpać papier, wzięliśmy udział w warsztatach z fizyki eksperymentalnej oraz poznaliśmy ciekawe maszyny i miejsca (np. dźwig ręczny, kierat, młyn stempowy do wzbogacania procesu rudy, labirynt strachu, chata kata).  

Chociaż pogoda nie była naszym sprzymierzeńcem, to bardzo dobrze się bawiliśmy. Program naszej wycieczki (bardzo napięty i bogaty) zrealizowaliśmy w 100% – mimo że to było nie lada wyzwaniem. Dzięki p. Eli, naszej przewodniczce, pobyt w Złotym Stoku był niesamowity. Natomiast trasę wynoszącą – w obie strony – ok. 450 km, wszyscy znieśli dobrze. Radość, szczęście oraz wiele pięknych i niezapomnianych chwil – to z pewnością zostanie w pamięci „podróżników” z lubańskiej Jedynki po tym niezwykłym wyjeździe. Kiedy i gdzie odbędzie się następna wyprawa, to pozostaje na razie tajemnicą naszych wychowawców.  

MLe