Jak miłośnicy książek obchodzili Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich?

Dla miłośników książek każdy dzień jest dobry, by oddać się z lubością pasji czytania. Jednak Dzień Książki i Praw Autorskich był dniem wyjątkowym. Chcąc zapewnić młodym czytelnikom moc atrakcji oraz sprawić, by poczuli proczytelniczą misję, wzięliśmy udział w obchodach tego święta. Uczniowie klasy 4b poznali nie tylko historię woluminów z prezentacji Genial.ly pt. „Światowy Dzień Książki – jak powstaje książka?”, ale również dyskutowali o korzyściach wynikających z czytania książek, wyjaśniając ich rolę w życiu młodego człowieka czy wyszukiwali cytaty promujące czytanie. Czwartoklasiści skupili się też na promocji swoich ulubionych pozycji, prezentując je metodą „booktalking”. Wszystko po to, by niczym „booktuberzy” zainspirować pozostałych słuchaczy fabułą danego utworu, jednak nie zdradzając zakończenia. Uczniowie zaprezentowali naprawdę szeroki wachlarz książek, jednak najbardziej wyczekiwanym momentem było delektowanie się „literackimi babeczkami”, a było ich naprawdę sporo… Należy zaznaczyć, iż przygotowali je czwartoklasiści i ich rodzice, a nazwy ciasteczek były inspirowane tytułami książek. Otrzymanie słodkości wiązało się z udzieleniem odpowiedzi na przygotowane wcześniej pytania dotyczące treści utworów, przygód postaci czy głównych wątków – nie tylko lektur szkolnych. Ilu znawców książek wyłoniliśmy!

Mamy nadzieję, że podróż w ten świat utwierdziła nas w przekonaniu, że czytanie to „wyobraźni rozwijanie”. Nasuwa się pytanie, czy takie akcje skierują naszych nastolatków do … książek? Wydaje się, że tak. I o to nam chodzi! Najważniejsze, by młodzi czytelnicy zrozumieli przesłanie zrealizowanego wydarzenia, że „książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń, niczego w zamian nie żądając…” (C. Funke).

I.S.