Światowy Dzień Wody z PAH!

22 marca obchodziliśmy w SP1 Światowy Dzień Wody razem z Polską Akcją Humanitarną i w oparciu o przygotowane przez nią materiały. Zgodnie z zaleceniem przedłużyliśmy nasze obchody do końca miesiąca. Ten szczególny dzień, ustanowiony przez ONZ, doskonale się wpisał w harmonogram działań ekologicznych oraz prozdrowotnych realizowanych w lubańskiej Jedynce, dlatego wybraliśmy temat skupiony wokół pojęcia wirtualnej wody i naszych indywidualnych wyborów wpływających na jej globalne zużycie. W ramach obchodów odbyły się zatem zajęcia edukacyjne, a także warsztaty na kołach przyrodniczych i biologicznych, na których uczniowie obejrzeli ciekawe filmy animowane (m.in. „Woda nie tylko w kranie”, „Oszczędzanie wody to za mało”, „Być jak koliber”) czy rozwiązali zadania w formie quizu na platformie Kahoot pn. „Woda w kryzysie klimatycznym”. Ponadto uczniowie kl. 4a wykonali ścienną gazetkę „Wirtualna woda – ile wody jest w twoim pokoju”. Dzięki niej mogliśmy dowiedzieć się, że do wyprodukowania jednej tabliczki czekolady potrzeba 1720 litrów wody, jeansowych spodni – 7600, a laptopa – aż 26720. Uczniowie kl. 4c zaś przygotowali happening, by zwrócić uwagę całej społeczności szkolnej na to, jak ważne jest oszczędzanie wody. W ramach biologicznego koła zainteresowań zbadali też stan czystości potoku Siekierki (lewego dopływu Kwisy). W planie jest jeszcze skonstruowanie minioczyszczalni ścieków. Dodatkowo kl. 4a przygotowała quiz o wodzie, i zarówno uczniowie, jak i pracownicy szkoły (w czasie przerw), mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat tego żywiołu.

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych tematyką wody do skorzystania z poniższych materiałów: https://www.pah.org.pl/app/uploads/2021/03/Woda-w-kryzysie-klimatycznym-2.pdf

Koordynatorką obchodów Światowego Dnia Wody w naszej szkole była pani Izabela Bieza-Waśniewska — nauczycielka biologii.

MLe