Projekt na torebce – zabawa z komiksem w roli głównej!

Często powtarza się, iż jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów… i nie można się z tym nie zgodzić. Bodziec obrazkowy jest łatwiej i szybciej przyswajalny przez uczniów, dlatego coraz częściej stosuje się rysunki podczas zajęć edukacyjnych. Tym razem czwartoklasiści, w ramach lekcji języka polskiego, pracowali metodą projektu – tworzyli komiksy w oparciu o omawianą lekturę „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” J. Christy. Ich zadaniem było stworzenie nowej przygody tytułowych bohaterów w formie obrazkowej historii. Uczestnicy zajęć najpierw poznali krótką historię komiksu, dowiedzieli się, jak tworzyć komiksy od kuchni, następnie sporządzali swoje autorskie opowieści na torebkach papierowych, a przy ich tworzeniu wykazali się niezwykłą kreatywnością. Widać, że praca nad zadaniem sprawiła uczniom wiele radości i zabawy. Za pomocą zwięzłego tekstu, ciekawych rysunków oraz wyrazów dźwiękonaśladowczych tworzyli pasjonujące opowieści, które później prezentowali na forum klasy. Młodzi projektanci przyznają, że polubili świat komiksu, a forma jego tworzenia z pewnością doskonaliła wiele umiejętności między innymi kompetencje społeczne, ponieważ uczniowie pracowali zespołowo, ale też zapis dialogu czy aranżację zachowania się postaci, a nawet interpunkcję. Okazuje się, że tak wiele można osiągnąć przy pomocy… komiksu, co potwierdzili sami uczniowie. 

I.S.