Pierwszoklasiści w świecie matematyki

W I semestrze uczniowie klasy 1a realizowali zadania z projektu edukacyjnego „Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki”, którego organizatorem jest wydawnictwo MAC. Cel projektu to zwiększenie kompetencji matematycznych i rozwijanie u dzieci zainteresowania matematyką poprzez wykonywanie różnych zadań. Zagadnienia są wskazane w modułach. Każdy z nich dotyczy innej części otaczającego nas świata. Pierwszoklasiści wykonali już zadania z poniższych modułów:

1. Matematyka na drodze – dobrze poznali znaki drogowe, mające kształty różnych figur geometrycznych, zauważyli linie na drogach: długie, krótkie, proste, krzywe, a także na znakach widzieli liczby oraz utrwalili stronę lewą i prawą.

2. Matematyka u krawca – mierzyli metrem krawieckim, tworzyli projekt koszulki, pobierając wymiary kolegów/koleżanek oraz odwiedzili zakład krawiecki, gdzie zobaczyli różnorodne maszyny do szycia, igły i różnej grubości nici.

3. Matematyka na święta – określali wysokość i szerokość choinki, liczyli bombki oraz inne ozdoby choinkowe, a przede wszystkim przygotowali zapakowany prezent. Najpierw pobrali miarę pudełka (długość, szerokość i wysokość). Następnie przygotowali odpowiedni kawałek kolorowego papieru oraz odpowiedniej długości wstążkę. Na koniec samodzielnie lub z pomocą nauczyciela przygotowali prezenty dla najbliższych.

4. Matematyka w muzyce – poznali pięciolinię. Ponadto liczyli linie i pola, długość dźwięku, metrum, kreskę taktową oraz rodzaje nut.

W II semestrze uczniowie będą realizować zadania z kolejnych modułów. Poprzez takie działania wszyscy dobrze bawią się i jednocześnie poszerzają swą wiedzę.

Osobą odpowiedzialną za projekt jest pani Elżbieta Chilińska – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i wychowawczyni kl. Ia.

MLe