Mamy finalistów konkursu lingwistyczno-matematycznego „Wieża Babel”!

W dniu 4 stycznia br. odbyły się eliminacje szkolne online konkursu z lingwistyki matematycznej pod  hasłem „Wieża Babel”. Konkurs, przeznaczony dla szkół podstawowych, był organizowany przez Wydział  Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z LO nr III we Wrocławiu. Koordynatorem konkursu w naszej szkole był pan Daniel Kucharczyk – nauczyciel matematyki i informatyki.

Skąd nazwa „Wieża Babel”? Sama nazwa konkursu nawiązuje do biblijnej opowieści o wieży Babel – historii mówiącej o tym, że dawniej wszyscy ludzie mówili jednym językiem, jednak pewnego razu zdecydowali, że zbudują wieżę, która sięgałaby do nieba. Wtedy Bóg postanowił ukarać ich pychę i pomieszał ich języki, aby jeden nie mógł zrozumieć drugiego, w ostateczności budowa nigdy nie została ukończona, a ludzie rozproszyli się po całej Ziemi i do dziś mówią różnymi językami. Dzięki temu mogła powstać nauka zwana lingwistyką, czyli językoznawstwem. Jednak udział w zmaganiach nie wymagał od uczestników specjalistycznej wiedzy językoznawczej ani znajomości języków obcych. Potrzebna była umiejętność syntetycznego i analitycznego myślenia, formułowania i badania hipotez oraz ogólna wiedza o … języku polskim na poziomie szkoły podstawowej. Wszyscy uczestnicy przez 45 minut rozwiązywali te same zadania i podlegali klasyfikacji w swojej kategorii. Z każdej szkoły do finału przechodził ten, kto osiągnął najlepszy wyniki oraz wszyscy ci, którzy przekroczyli próg kwalifikacyjny.

W tegorocznych eliminacjach w naszej szkole wzięło udział 26 uczniów, a do finału zakwalifikowało się 2 uczestników w kategorii Juniorzy (kl. VI-VIII): Amelia Ambroziak (VIIIA) i  Wojciech Biesiada (VIIIC) – nauczyciel p. Daniel Kucharczyk.

Finał zawodów odbył się 11 stycznia br., na którym stawili się nasi finaliści. Odbył się w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego.
Po rozwiązaniu zadań i przerwie uczestniczyli w wykładzie popularnonaukowym prof. Anny Turula (UP Kraków), pt. „Mam talent (do języków)”
Nasi uczniowie otrzymali tytuł finalisty konkursu za co im serdecznie GRATULUJEMY!