Lekcja na boisku jako szkoła życia, czyli wyjście SP1 do kina

Dnia 26 stycznia (po raz pierwszy w tym roku) nasi uczniowie z kl. IV-VI wraz z wychowawcami uczestniczyli – w ramach programu „KinoSzkoła”- w zajęciach edukacyjnych, które odbyły się w lokalnym kinie „Wawel”. Przed projekcją filmu licznie zgromadzona młodzież aktywnie uczestniczyła w prelekcji i wspólnej dyskusji na temat: „Reaguję, gdy się dzieje przemoc!”. Każdy mógł się dowiedzieć, czym jest przemoc, jakie są jej rodzaje (np. fizyczna, słowna, cyberprzemoc, finansowa, itp. i poznać ich przykłady na ekranie), o różnicach w formie wyrażania się – rozkaz a prośba, konsekwencjach przemocy oraz jak należy reagować, gdy komuś dzieje się krzywda. Podsumowaniem rozważań było obejrzenie opowieści o tym, że drużyna jest siłą – także poza boiskiem, nie ma ludzi do cna złych, są tylko nieszczęśliwi oraz czasem wygrywasz, kiedy przegrywasz…

Film „Hej, sokoły!” to islandzka produkcja z 2018 r., na podstawie niewydanej w Polsce serii powieści dla dzieci autorstwa Gunnara Helgasona. Ta komedia familijna opowiada o największym turnieju piłkarskim dla dzieci, który odbywa się co roku na wyspie Heimaey, położonej u południowych wybrzeży Islandii. Tym razem o mistrzowski puchar rywalizuje także dziesięcioletni Jon (główny bohater filmu) wraz ze swoim zespołem Falcons (tj. Sokoły). Mimo młodego wieku, chłopcu nie są obce ambicje, tak wszechobecne w świecie sportu. Konkurencja jest też wysoka, a emocje jej towarzyszące skłaniają uczestników wydarzenia do niepochwalnych zachowań. Natomiast Jon będzie musiał dorosnąć szybciej, niż się spodziewał, zarówno na boisku, jak i poza nim. Turniej piłkarski nie jest jednak najważniejszym wątkiem filmu. Porusza bowiem bardzo ważne kwestie społeczne, które często są wstydliwe dla każdej ze stron: alkoholizm i sytuację dzieci w rodzinach z problemem alkoholowym oraz przemoc domową. Ponadto dzięki tej fabule dowiadujemy się, że dzieciaki okazały się zwycięzcami w innej dziedzinie niż piłka nożna. Oto prawie wszystkiego można się nauczyć (także strzelać rzuty karne), ale Jon i jego koledzy posiadają coś o wiele cenniejszego – umiejętności: empatii, lojalności, determinacji, wyrozumiałości oraz wrażliwości na krzywdę i rażącą niesprawiedliwość.  

Wizyta w kinie była dla naszych uczniów – kolejny raz – świetną rozrywką oraz cennym przesłaniem o tym, że nie można zamykać oczu, gdy rówieśnikom dzieje się krzywda.

MLe