Dobro wraca, czyli działania szkolnego koła wolontariatu.

Szkolne koło wolontariatu w SP1 pracuje prężnie przez cały rok szkolny. Do najciekawszych i najważniejszych wydarzeń z ostatnich tygodni 2022 r. należą:

1. Udział w ogólnopolskiej zbiórce żywności. Pod hasłem „Święta godne, a nie głodne” miała miejsce 26. edycja Świątecznej Zbiórki Żywności. Jej stacjonarna odsłona odbywała się w dniach 25-26 listopada 2022 r. w ponad 2000 sklepów największych sieci handlowych oraz mniejszych, lokalnych placówek w 500 miastach w Polsce. Jak co roku, Banki Żywności zorganizowały w okresie przedświątecznym akcję, która miała na celu niesienie pomocy najbardziej potrzebującym. W wybranych sklepach – w całym kraju – stanęły specjalne kosze, do których można było przekazać produkty z długim terminem przydatności, takie jak: mąka, makaron, ryż, kasza, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, a także słodycze. Wolontariusze z naszej szkoły (ogółem 20 osób) dyżurowali w lokalnym Kauflandzie przez dwa dni. Swoją dobrowolną i bezpłatną pracą wsparli Ognisko Wychowawcze dla Dziewcząt w Lubaniu.

2. Uczestnictwo w zbiórce żywności zorganizowanej przez parafialny zespół Caritas przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jakuba Apostoła w Lubaniu. Dnia 2 grudnia 2022 r. ochotnicy z naszej szkoły (łącznie 11 osób) dyżurowali w jednej z miejscowych Biedronek. Pozyskane produkty były przeznaczone – w formie pomocy – dla rodzin z trudną sytuacją materialną. Dodatkowo dla naszych uczniów zostało przekazanych 10 paczek żywnościowych.

Po obu powyższych zbiórkach uczniowie z lubańskiej Jedynki byli bardzo zadowoleni oraz usatysfakcjonowani. Spotkali się bowiem z dużą życzliwością klientów oraz ogromnym wsparciem pracowników sklepu – ogromne podziękowania dla wszystkich, którzy się włączyli w tę piękną inicjatywę.

3. Kiermasz świąteczny w SP1. Przygotowania do niego zaczęły się jeszcze w listopadzie. Ostatecznie odbył się w trakcie zebrania z rodzicami – 14 grudnia zeszłego roku. Warto docenić, a także pochwalić duże zaangażowanie naszych uczniów z kl.: 8bcd, 6a i 4b, którzy wykonali prace na kiermasz oraz włączyli się w sprzedaż ciast i innych wyrobów. Dochód z wydarzenia został przeznaczony na zakup koców oraz pościeli dla oddziału opiekuńczego lubańskiego szpitala. Serdeczne podziękowania dla wolontariuszy i rodziców za bardzo aktywny udział.

Nauczycielem odpowiedzialnym za szkolne koło wolontariatu jest pani Beata Kazan – nauczycielka religii.

MLe