Mikołaja magiczny nadszedł czas!

Tegoroczne Mikołajki były wyjątkowe dla klasy 5a. Dnia 6 grudnia, oprócz otrzymania upominków od Św. Mikołaja, nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach z cyjanotypii. Jest to technika fotograficzna wynaleziona w 1842 roku. Polega na wykorzystaniu światłoczułości soli żelaza, a charakteryzuje się monochromatycznym obrazem w kolorze niebieskim. W trakcie dwugodzinnych warsztatów uczestnicy zapoznali się z historią oraz specyfiką tej szczególnej techniki. Ponadto sami rozrabiali odczynniki, nakładali emulsję na papier, naświetlali oraz wywoływali zdjęcia (za pomocą bieżącej i utlenionej wody). Na specjalnie przygotowanych kartkach odbijali także zdjęcia lub transparentne przedmioty, takie jak liście czy rośliny. Dodatkowo każdy uczestnik warsztatów poznał niezwykłe dzieje koloru niebieskiego oraz sam stworzył dzieło, które następnie zabrał ze sobą do domu. Była to niezapomniana lekcja dla uczniów.

Dziękujemy za umożliwienie nam uczestnictwa w tych niesamowitych warsztatach.

MLe