Świetlica uczy, bawi i wychowuje! 

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego, pełną parą ruszyła praca w naszych grupach świetlicowych. Codziennie, od poniedziałku do piątku, prężnie i różnorodnie działamy na wielu polach. Uczymy naszych podopiecznych pracy w grupie metodą projektu, którą często stosujemy. Dlatego czas spędzony w świetlicy szkolnej to przyjemna zabawa oraz ciekawe inicjatywy twórcze.  

Do najważniejszych i najciekawszych wydarzeń z ostatnich tygodni należą:

1. Święto Dyni i Halloween. Podczas zajęć uczniowie  poznali wartości odżywcze tego warzywa i jego zastosowanie. Przy okazji nastąpiło zapoznanie z kulturą i tradycją Halloween (które obecnie jest zabawą i ma świecki charakter), a także omówienie różnic między obchodami dnia Wszystkich Świętych w Polsce a anglosaskim ich odpowiednikiem, rozmawiano również o tolerancji religijnej. Następnie odbyła się impreza halloweenowa. Dzieci aktywnie uczestniczyły w przygotowaniach do niej, tworząc dekorację sali. Później przebrały się za wybraną i straszną postać, by bawić się przy słodkim poczęstunku oraz muzyce. Najmłodsi uczestniczyli  też w licznych zabawach i grach, takich jak: malowanie twarzy, jedzenie jabłka przywiązanego na sznurku do patyka bez użycia rąk, dyniowe kręgle i bingo, malowanie strasznych balonów czy pajęcza sieć, do której wrzucało się „małe pajączki”.

2. Międzynarodowy Dzień Jeża. Dzieci dowiedziały się, jaką rolę w środowisku pełnią jeże, co im zagraża i jak można pomóc. Rozwiązały również grupowy test wiedzy. Następnie brały aktywny udział w zajęciach, pokazując, m.in. jak witają się jeże oraz stworzyły – w grupach – mapę myśli o tych zwierzętach. Na koniec dzieci projektowały, a potem  z resztek materiałów wykonywały ubranka zimowe dla tych małych i odrobinę niepozornych ssaków.

3. Święto Niepodległości. Podczas zajęć uczniowie wzbogacili swoją wiedzę na temat tego szczególnego, polskiego święta. Przypomniane zostały symbole narodowe, takie jak: hymn, godło i flaga. Ponadto w ramach kultywowania tradycji patriotyzmu dzieci były ubrane na galowo, zatańczyły poloneza oraz zaśpiewały „Mazurka Dąbrowskiego”.

4. Dzień Pluszowego Misia. Mając na uwadze hasło „Mój przyjaciel miś, ze mną nie od dziś”, obchodziliśmy to bardzo sympatyczne i coraz powszechniej obchodzone na całym świecie święto. Jego listopadowy termin nie jest przypadkowy. Właśnie wtedy przypada rocznica powstania tej zabawki. Sama celebracja Dnia Misia przebiegła w fantastycznej atmosferze. Otóż wszystkie dzieci przyniosły swoje ulubione pluszaki. Następnie poznały słynne, bajkowe misie. Później uczniowie układali w całość pocięte na kawałki obrazki z postaciami ulubionych bohaterów. Wspólnej zabawie towarzyszyły również taniec oraz śpiew. Na koniec wykonane zostały różnorodne i efektowne prace plastyczne, którymi udekorowano sale. Warto dodać, że dzieci wykazały ogromne zainteresowanie oraz zaangażowanie tematem. Okazało się też, że mimo pojawiania się na rynku coraz nowocześniejszych i zaawansowanych technologicznie zabawek, pluszowy miś jest nadal ich ulubioną maskotką.

Na podstawie powyższych wydarzeń, możemy śmiało stwierdzić, że nuda w szkolnej świetlicy nigdy nie gości! Aktualnie dzieci czekają z niecierpliwością na zajęcia, na których będą mogły przygotowywać różnorodne świąteczne akcesoria.   

Opiekunami świetlicy są panie: Anna Szatkowska (grupa I), Magdalena Rębisz (gr. III), Aleksandra Janik (gr. IV), Agata Gaździcka. 

MLe