Miesiąc dobroci dla zwierząt w SP nr 1

Światowy Dzień Zwierząt (ŚDZ) to święto obchodzone corocznie 4 października w dzień wspominania w Kościele powszechnym osoby św. Franciszka z Asyżu – patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Otóż w stosunku do człowieka i przyrody, zdecydowanie wyrzekł się chęci dominacji oraz wyznawał ideę braterstwa wszystkich stworzeń. Głosił też, że wszyscy mieszkańcy Ziemi są braćmi – bez względu na charakter, poglądy, narodowość lub stan majątkowy – i każdy, kto prosi o pomoc, wróg czy przyjaciel, powinien być wysłuchany oraz przyjęty.

Natomiast Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 r. na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt trwający do 10 października (albo nawet miesiąc; październik staje się wówczas miesiącem wszystkich zwierząt). Obchody tego Dnia mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do świata fauny i uświadomienie im, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz, i ma swoje prawa. ŚDZ celebrują zaś przede wszystkim organizacje ekologiczne i działające na rzecz ochrony zwierząt. Warto dodać, że podczas tego święta organizatorzy zwracają również uwagę społeczeństwu na los bezdomnych zwierząt, znęcanie się nad nimi, warunki bytowe w schroniskach, sterylizację bezdomnych zwierząt oraz nielegalne hodowle psów szkolonych do walk. Rokrocznie, podczas Światowego Tygodnia Zwierząt, zachęca się do adoptowania „czworonogów”, organizując w schroniskach, tzw. dni otwartych drzwi. Po raz pierwszy Światowy Dzień Zwierząt został zorganizowany w Polsce dopiero w 1993 r.

Bezinteresowność mamy w sercu, więc lubańska Jedynka także nie mogła pozostać obojętna na los „naszych, mniejszych braci”. Zatem przez cały październik br. trwała specjalna zbiórka charytatywna dla pobliskiego schroniska Przylasek. Można było przynosić do szkoły: koce, ręczniki, suchą karmę, prześcieradła, karmę w puszkach, obroże, szelki, smycze czy zabawki. Wszelkie dary zbierały dwie nauczycielki z SP nr 1 – panie: Izabela Bieza-Waśniewska i Beata Kazan. Następnie, gdy minął czas zbiórki, wszystko dostarczyliśmy, z pomocą rodziców naszych uczniów, do schroniska. Poza tym w piątek, 7 października, każdy (uczniowie, nauczyciele, itd.), kto chciał, mógł się przebrać za dowolne zwierzę (były to typowe przebrania lub elementy stroju nawiązujące do zwierząt). Natomiast na długiej przerwie wspólnie zatańczyliśmy belgijkę. Uczniowie ze szkolnego wolontariatu także na przerwach malowali twarze wszystkim chętnym osobom. Dodatkowo dzieci z kl. I-III wykonały kolorowanki ze zwierzętami, którymi udekorowaliśmy szkolne korytarze. Nasi uczniowie przynieśli również zdjęcia swoich pupili i milusińskich, z których następnie zrobiliśmy gazetkę, prezentującą nasze zwierzaki.

Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w każdą szkolną akcję, która miała miejsce w minionym miesiącu. 

Opiekunem szkolnego wolontariatu jest pani Beata Kazan. Opiekunem koła ekologicznego jest pani Izabela Bieza-Waśniewska – nauczycielka biologii i przyrody.

MLe