Ten szczególny, jesienny czas…

Za nami dwa wyjątkowe dni: Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – czas zadumy, chwil refleksji, momentów wyciszenia, wielu rozmyślań oraz wspomnień nie tylko o naszych najbliższych, którzy już odeszli. Takie zachowania nie są również obce uczniom lubańskiej Jedynki. Pielęgnujemy bowiem pamięć, zarówno w głowie, jak i w sercu, dbając – przy tym – o kultywowanie tradycji oraz zwyczajów obecnych w polskiej kulturze od wieków.

Zatem pod koniec października br., Samorząd Uczniowski SP nr 1, w ramach akcji ratowania polskich cmentarzy, podjął się kilku inicjatyw społecznych. Tradycyjnie wzięliśmy udział w kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji organizowanej pod hasłem „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. W związku z tym zorganizowaliśmy szkolną zbiórkę zniczy (spotkała się z dużym odzewem uczniów), które następnie wysłaliśmy do Fundacji „Studio Wschód”. Udaliśmy się też na lubański cmentarz komunalny, by uporządkować zapomniane oraz opuszczone groby. Włączyły się w to, m.in. grupa wolontariuszy z p. Agnieszką Janicką (opiekunem SU), klasa 8b z wychowawczynią p. Dorotą Herdzik czy kl. 1b z wychowawczynią p. Idą Chwirot. Nasza młodzież z ogromnym przejęciem i zaangażowaniem uczestniczyła w sprzątaniu samotnych nagrobków oraz mogił, jak również zapalaniu zniczy – ku pamięci minionych pokoleń. Podjętym inicjatywom przyświecały, w szczególności, chęć i zapał do uczynienia czegoś dobrego. Dlatego krzewienie wśród młodych ludzi takich umiejętności, z pewnością zasługuje na uznanie. 

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w te niezwykle cenne oraz godne uwagi przedsięwzięcia społeczne.

MLe