WYCIECZKA ŚLADEM ZMYSŁÓW

W 2022 roku Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska – główny organizator i patron obchodów Dnia Krajobrazu – pragnie zwrócić uwagę na multisensoryczny charakter krajobrazu, którego odbiór zależy od wielu czynników oraz wrażliwości poszczególnych osób. Dlatego celem bieżącej edycji tego święta jest promowanie zagadnień związanych z ochroną i planowaniem krajobrazu, jak również uświadomienie jego znaczenia oraz wpływu na jakość życia. 

Natomiast Lubański Dzień Krajobrazu obchodzony był już po raz piąty. W związku z tym, dzięki tutejszemu Regionalnemu Centrum Edukacji Ekologicznej – lokalnemu promotorowi idei DK – w czwartek, 27 października, odbyła się wyjątkowa wycieczka klas: 4a (23 osób) z wychowawczynią p. Izabelą Biezą-Waśniewską i 8c (26 os.) z wychowawczynią p. Beatą Kazan. 

Autokar z uczniami z SP nr 1 o 9:00 wyjechał z dworca PKS przy Inbagu, by udać się w drogę do pobliskiej Leśnej na szlak „Izerskich kąpieli leśnych”. Następnie wszyscy uczestnicy wyjazdu przez godzinę pokonywali wyznaczoną trasę. Naszymi przewodniczkami po szlaku były panie: Agnieszka Łasica oraz Aleksandra Kin. Wędrując leśnym duktem, dzieci mogły kontemplować piękny, jesienny krajobraz prawie wszystkimi zmysłami, a także ćwiczyć swoją uważność. Na trasie zostały też umieszczone specjalne tablice informacyjne, zawierające instruktaż, które zmysły w danym miejscu należy uaktywnić, aby w pełni doświadczyć okoliczny krajobraz. Po powrocie na miejsce, skąd nasi uczniowie wcześniej udali się na szlak, kolejnym punktem programu wycieczki był przejazd na Zaporę Leśniańską (ok. 11:00). Tutaj nastąpiło przejście przez nią, aby dalej wyruszyć w kierunku punktu widokowego nad Kwisą. Ostatnią częścią wyjazdu było ponowne dotarcie do autokaru na parkingu i powrót do Lubania.

Mimo zmęczenia, uczestnicy wycieczki wrócili do domów – pełni szczęścia. Takiego natchnienia głębią przyrody oraz lokalnym krajobrazem, który w szczególności jesienią jest niesamowity, nikt z nich się nie spodziewał. 

Dziękujemy organizatorom za umożliwienie wyjazdu naszym uczniom.

MLe