Obcowanie z kulturą, tj. z mitami za pan brat. 

Na początku października uczniowie z lubańskiej Jedynki z kl. IV-VI (w sumie 9 oddziałów) wraz z wychowawcami udali się do MDK w Lubaniu. Na tamtejszej scenie obejrzeli interesujące przedstawienie o zagadkowym tytule ,,W krainie mitów”. Zostało ono przygotowane i odegrane przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Spektakl był zaś oparty na wybranych mitach ze starożytnej Grecji. 

Czasem o tym zapominamy, ale „Mitologia” (obok Biblii) jest nadal jednym z filarów kultury europejskiej (w tym śródziemnomorskiej), z której czerpiemy najważniejsze wartości. Zawiera się w niej suma doświadczeń człowieka – jego pragnień i dążeń, wzlotów i upadków. Natomiast w codziennym języku stykamy się ze zwrotami: syzyfowa praca, puszka Pandory czy węzeł gordyjski, często nie wiedząc, skąd pochodzą. Zazwyczaj spotykamy się z pełnym wyższości i lekceważenia stosunkiem do historii, a przecież to właśnie ona jest nauczycielką życia. Dlatego warto zapoznać się z podstawowymi chociażby mitami, aby nabrać pokory i szacunku do mądrości w nich zawartych, chociaż mogą wydać się one zbyt odległe oraz nierealne. Dodatkowo to, co ma wieczne i głębokie przesłanie dla ludzkości, a także kolejnych pokoleń, nie obowiązują żadne trendy, rankingi czy lajki. 

Zatem w scenicznej opowieści NTE z Wrocławia spotykamy dwoje młodych bohaterów (rodzeństwo) w czasie szkolnej wycieczki do muzeum. Poprzez swoje niewłaściwe zachowanie powodują przeniesienie się w czasy mityczne. Dzięki tej nieoczekiwanej podróży spotykają zapomnianych już dzisiaj: Midasa, Syzyfa, Ikara oraz Prometeusza. Nasi, główni bohaterowie przeżywają także nietypowe i zabawne przygody, które przybliżają im wiedzę na temat przeszłości. Aby wrócić do współczesności, muszą znaleźć klucz, tzn. rozwiązać zagadkę wypowiedzianą przez herosa Prometeusza. Zadanie to wymaga jednak od pary urwisów odwagi, pracowitości, wzajemnego szacunku oraz mądrości. W końcu, za pomocą atrybutów podarowanych przez napotkane mityczne postacie i wypowiedzeniu specjalnego zaklęcia, udaje się rodzeństwu powrócić do naszych czasów, czyli XXI w. Właśnie to niecodzienne spotkanie z mitologią, wpływa w znaczący sposób na edukację dwojga bohaterów oraz zmienia ich postawy i charaktery. 

Przedstawienie teatralne o mitach trwało 1 godzinę. Jednak ciekawa treść, świetna gra aktorska, dynamiczna muzyka, wciągające efekty wizualne i barwna scenografia sprawiły, że widzowie z SP nr 1 z zapartym tchem śledzili wszystkie perypetie niesfornych nastolatków. Adaptacja ta nikomu się nie dłużyła. Można było również odnieść wrażenie, że nie minęła – nawet – zegarowa godzina. 

Dziękujemy aktorom i ekipie realizacyjnej za pozytywne emocje, jakie wywołało w nas ich niezwykłe przedstawienie teatralne.

MLe