MOC WRAŻEŃ Z „JEDYNKI” W CENTRUM POLSKI

Pod koniec września br. odbyła się dwudniowa, autokarowa wycieczka szkolna do Łodzi i Rzgowa. Udział w niej wzięli nasi uczniowie z kl.: 5a (17 osób), 6a (16 os.) oraz 6b (12 os.), łącznie 45 młodych uczestników. Opiekę nad swoimi podopiecznymi sprawowali: Katarzyna Zając (kierowniczka wycieczki i wychowawczyni 5a), p. Marcin Ludward (wychowawca 6a) oraz p. Mariusz Król (wychowawca 6b). Dobrego humoru i ogromu entuzjazmu nikomu nie popsuła, nawet wczesna pobudka, bowiem wyjazd z Lubania został przewidziany już na 5:10. Jednak czego nie robi się, dla wielkiej przygody, jaką miała być niezapomniana podróż do centrum Polski. Ponadto cały program wycieczki był bardzo napięty i zapięty na ostatni guzik. Nuda nie miała więc prawa bytu. A miało się dziać – i to bardzo dużo! 

„Ambasadorowie” lubańskiej Jedynki dotarli do Łodzi ok. godz. 12, by następnie udać się na obiad i spacer w kierunku ul. Piotrkowskiej. Przy okazji nasi wycieczkowicze mogli podziwiać znajdujące się tam piękne kamieniczki, tajemnicze podwórka oraz figurki słynnych łodzian. Później udali się do Muzeum Światła, w którym każdy miał na sobie co najmniej 1 biały element odzieży. Efekt był niesamowity. Następnie młodzież z SP nr 1 zwiedziła Manufakturę (dawny kompleks fabryczny Izraela Poznańskiego, a obecnie centrum kulturalno-rozrywkowo-handlowe) i Eksperymentarium z zagadkami Einsteina (zwycięzcy otrzymali nagrody). Oczywiście, miała miejsce krótka przerwa – pod okiem opiekunów – na małą przekąskę w kompleksie Qulinarium. Nie mogło również zabraknąć wyczekiwanej wizyty w Arena Laser Games i gier laserowych. Następnie wszyscy udali się na kolację – do centrum miasta. Na sam koniec pierwszego dnia pobytu w Łodzi, o godz. 20, nastąpił przejazd do szkolnego schroniska młodzieżowego na nocleg. Tam też odbyło się przydzielenie pokoi i szykowanie się do snu wraz z toaletą wieczorną. Drugi dzień wycieczki rozpoczął się pobudką o godz. 8, poranną toaletą oraz śniadaniem we własnym zakresie (kanapki przygotowali sami sobie – nasi uczniowie). Następnie o 9:00 pełny autokar wyruszył do Rzgowa, gdzie mieści się Mandoria – największy w Europie tematyczny park rozrywki „pod dachem”. Jest to właściwie budynek o powierzchni 4 boisk do piłki nożnej, który został wystylizowany na renesansowe miasto handlowe. Przybyłym zaś gościom Mandoria, zwana też „Miastem Przygód”, oferuje kilkadziesiąt atrakcji, w tym: wspaniałe karuzele, emocjonujące przejażdżki familijnymi rollercoasterami, gigantyczną zjeżdżalnię, szalupy, strzelnicę czy olbrzymi lustrzany labirynt. Mocna i zwarta ekipa z SP nr 1 spędziła na miejscu ponad 6 godzin i rewelacyjnie się bawiła (m.in. podczas warsztatów z „Historii Pieniądza” czy w kinie sferycznym „Zaczarowany Globus”), nie zapominając o posiłku, czyli smacznym obiedzie). O 17.00 miał miejsce wyjazd z Rzgowa, by na 22:00 (przewidywana godzina powrotu) dotrzeć do domu, tj. Lubania – w międzyczasie odbyła się też piknikowa kolacja na jednym z parkingów podczas postoju na odpoczynek. 

Trasę wynoszącą – w obie strony – ponad 800 km, wszyscy znieśli nadspodziewanie dobrze. Radość, szczęście, uśmiechy oraz wiele pięknych i niezapomnianych chwil – to z pewnością zostanie w pamięci „podróżników” z lubańskiej Jedynki po tym niezwykłym wyjeździe. Natomiast, kiedy i gdzie odbędzie się kolejna, ekscytująca wycieczka, to pozostaje na razie słodką tajemnicą trojga naszych wychowawców…

MLe