ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

W piątek 07 października 2022r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to międzynarodowa akcja, w którą angażują się szkoły z różnych stron świata. W tym dniu ludzie uświadamiają innym,  iż znajomość  tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania – uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją do nadrobienia ,,tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Nasi uczniowie przygotowali plakaty promujące tabliczkę mnożenia, zaangażowani byli także do wykonania ciekawych i kolorowych gazetek szkolnych. Najmłodsi uczniowie klas II-III w czasie zajęć aktywnie przypominali sobie tabliczkę mnożenia, korzystając z ćwiczeń interaktywnych znajdujących się na portalach matematycznych, kolorowali Tabliczkowe Obrazki, pracowali w grupach nad rozwiązaniem Tabliczkowych Zagadek i Rebusów. Dzięki plakatom wykonanym przez uczniów klas starszych zamieszczonym na terenie szkoły wszyscy mogli przeczytać rymowanki i wierszyki ułatwiające zapamiętanie trudniejszych przykładów z tabliczki mnożenia. Dzieci stały się egzaminatorami i sprawdzały znajomość mnożenia swoich kolegów i koleżanek nie tylko w salach lekcyjnych i na korytarzach, ale również na terenie boiska szkolnego, pisząc działania  kolorową kredą. Wiadomo, nauka poprzez zabawę zawsze przynosi najlepsze efekty, a Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia idealnie wpasowuje się w tę koncepcję. 

Każdy matematyk uczący klasy starsze, przygotował  plan działania, którego głównym założeniem było wyłonienie Ekspertów Tabliczki Mnożenia. Niektóre przedsięwzięcia polegały na tym, że podczas krótkich „egzaminów” z tabliczki mnożenia rolę egzaminatorów pełnili uczniowie, którzy sprawdzali wiedzę matematyczną u dorosłych i innych uczniów. Nie było łatwo, jednak zabawy było co niemiara. Odświeżenie tabliczkowej wiedzy przez liczne zabawy liczbami, układanie domina matematycznego czy piramidy lub wieży z kubków opisanych działaniami tabliczki mnożenia, gry karciane w wojnę, tworzenie plakatów tematycznych to tylko niektóre z działań, jakich podjęli się uczniowie podczas lekcji matematyki. 

Zajęcia w tym dniu wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, wspólna zabawa zachęciła ich do dalszej nauki, a matematyczne święto na długo zostanie w ich pamięci.

Gratulujemy wszystkim „Ekspertom Tabliczki Mnożenia”.

A.O.&I.S.