Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli święto odkrywania talentów.

Dzień kropki to naprawdę wyjątkowe święto. Obchodzi się je 15 września w 196 krajach na całym świecie. Ustanowione zostało w 2008 roku, a inspiracją do tego stało się dzieło pod tytułem „The Dot” (Kropka), autorstwa kanadyjskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci – Petera H. Reynoldsa. Opowieść wydana w 2003 roku szybko zyskała popularność wśród najmłodszych, głównie za sprawą wciągającej fabuły. Bohaterką historii jest dziewczynka o imieniu Vashti, która właśnie dzięki zwykłej kropce i nauczycielce plastyki, odkryła w sobie talent i odzyskała wiarę w swoje możliwości. Tego dnia uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują wiele ciekawych zabaw i happeningów, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić.
W naszej szkole już od samego rana wszyscy cieszyli się tym dniem! Uczniowie kl. IV- VIII przed wejściem do szkoły otrzymali zadanie – wziąć kolorową kropkę wyciętą z kolorowego papieru i napisać na niej swój talent. Dzięki temu powstały Drzewa Talentów, które zdobią korytarze budynku szkoły. Najmłodsi uczniowie po obejrzeniu filmu pt. ,,The Dot” i poznaniu głównej bohaterki Vashti, przystąpili do najbardziej twórczej części zajęć – prac plastycznych inspirowanych wyobraźnią. Dzieci zajęły się tworzeniem wspaniałych dzieł sztuki z kropką w roli głównej, rozwiązywaniem kreatywnych zagadek oraz matematycznych zadań.
Pogoda w tym dniu dopisała i kolejne działania odbywały się na boiskach
szkolnych. Wśród nich była zabawa w poszukiwanie kolorowych kropek, które
wcześniej zostały ukryte przez wychowawczynie świetlicy. Powstały również
piękne prace plastyczne stworzone z kropek i wykonane kredą. Następnie dzieci
bawiły się wykorzystując chustę animacyjną, piłki i hula hop.
Różnorodne i ciekawe zadania przygotowane zostały przez koordynatorkę
działań p.Elżbietę Chilińską, wychowawców klas oraz wychowawców świetlicy.

Międzynarodowy Dzień Kropki ma bardzo ważne przesłanie nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale też dorosłych. W każdym z nas drzemie talent, który potrzebuje jedynie impulsu, aby pokazać się światu. Dzień Kropki ma zachęcać do ich odkrywania oraz dodawać odwagi. Bądźmy kreatywni! Czasem wystarczy zacząć od kropki… To był wspaniały dzień dla nas wszystkich! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

A.O.