„Zew przygody” – wycieczka klas 5A i 5B.

W czwartek, 09.06 br., uczniowie klas 5a i 5b, wraz z opiekunami: p. Mariuszem Królem, p. Marcinem Ludwardem i p. Marcinem Lewandowskim, udali się na jednodniową wycieczkę szkolną do Piechowic. Punktami docelowymi wyjazdu były znajdujące się tam: Huta Szkła Kryształowego „Julia i Karkonoski Park Ducha Gór „Gigantei”. O 7:30 wyruszyliśmy autokarem (z sympatycznym kierowcą p. Zbigniewem) z Lubania ku Jeleniej Górze, by potem odbić w stronę Piechowic. Nasza wizyta na terenie huty „Julia” była podzielona na trzy części. I – zwiedzanie zakładu z przewodniczką p. Patrycją, która opowiadała, m.in. na czym polega współcześnie praca hutników. W trakcie spaceru po hali produkcyjnej mieliśmy okazję podejrzeć mistrzów (obu płci) w swoim fachu przy codziennej pracy ze szkłem. II – oprowadzanie po Krystalium. Jest to muzeum z dwiema salami, gdzie mogliśmy poznać historię działalności zakładu i podziwiać rozmaite szklane wytwory tutejszej huty. III – warsztaty z p. Justyną. Podczas nich uczniowie malowali specjalnymi, suchymi farbami wybrane przez siebie skałki szkła z podobiznami różnych zwierząt. Gdy już skończyli, otrzymali firmowe pudełka, by włożyć do nich swoje dzieła i zabrać je ze sobą. Warto dodać, że wszyscy uczniowie byli wówczas niezwykle skupieni i bardzo pochłonięci pracą. Drugim punktem naszej podróży był park „Gigantei”. Spędziliśmy tam ponad 2,5 h. W tym czasie miało miejsce wiele atrakcji. Na samym początku wysłuchaliśmy legendy o tym, jak powstało to niezwykłe miejsce. Potem mieliśmy ognisko z kiełbaskami. Po nim przeszliśmy specjalną ścieżkę edukacyjną z p. Agnieszką, aby dobrze poznać tę lokację. Dzięki temu mogliśmy podziwiać ogromne makiety zwierząt i ich łowców, a zarazem strażników. Ponadto poznaliśmy w pigułce (lokalną florę i faunę) oraz ciekawostki geograficzne dotyczące Karkonoszy. Aby sprawdzić świeżo nabytą wiedzę, odbyła się gra tematyczna, w której wzięły udział cztery kilkuosobowe zespoły z obu klas. Wygrały ją dziewczynki z 5a. Kolejne miejsca zajęli: chłopcy z 5a, dziewczęta z 5b i męska część 5b. Każdy uczestnik gry został nagrodzony specjalnym medalem „Odkrywcy”. Ostatnią częścią naszej wizyty były warsztaty. Podczas nich dzieci ozdabiały wybrane przez siebie magnesy na lodówkę oraz drewniane zakładki do książek. Na zakończenie zjedliśmy posiłek w McDonald’s w Jeleniej Górze. Zmęczeni, najedzeni, radośni oraz bogatsi o nową wiedzę wróciliśmy do Lubania. 

PS Młodzież z lubańskiej Jedynki już nie może się doczekać kolejnego, ciekawego wyjazdu…

M.Le.