Nauka i przygoda po Krainie Wygasłych Wulkanów

W dniach 2-3 czerwca br. uczniowie kl. 8a i 8d wzięli udział w wycieczce krajoznawczej po Pogórzu Kaczawskim. Ósmoklasiści zwiedzili Sudecką Zagrodę Edukacyjną w Dobkowie – centrum edukacyjne poświęcone naukom o Ziemi oraz naszemu regionowi. Zwiedzając interaktywne ekspozycje, uczniowie poznali przeszłość geologiczną naszego regionu, dowiedzieli się o wulkanach oraz przybliżyli sobie fantastyczny świat skał i minerałów. Ci najbardziej odważni na własnej skórze przeżyli trzęsienie Ziemi dzięki symulatorowi znajdującemu się na terenie obiektu. Uczestnicząc w warsztatach z cyklu „Cztery żywioły – ogień znany i nieznany”, nauczyli się bezpiecznego obchodzenia z ogniem, poznali sposoby jego ujarzmienia. Wszyscy wykonali spektakularne doświadczenia, gdyż każdy mógł wziąć udział w doprowadzeniu do samozapłonu, tworzeniu wężów faraona a nawet doświadczyć zjawiska „płonącej dłoni”. Wspólne zwiedzanie obiektu, zabawy zespołowe, ciekawe eksperymenty, rozmowy w przyjaznej atmosferze są dowodem tego, że nikt się nie nudził. Zwiedzający dotarli również do pięknych okolicznych punktów widokowych, gościli też w bardzo klimatycznym miejscu – pensjonacie „Villa Greta”. Pobyt na terenie obiektu był niezwykle udany a właściciele zachwyceni … naszymi uczniami – ich zachowaniem, kulturą osobistą, dbaniem o ład czy po prostu miłą rozmową! Czego chcieć więcej! Wszyscy ósmoklasiści czuli się tam bardzo swobodnie. Mogli sprawdzić się w przygotowanych zadaniach, m. in. spędzali czas w niezwykle urokliwym ogrodzie, w labiryncie w wysokich trawach, na boisku do gier zespołowych, zjeżdżali na tyrolce, wspinali się po przygotowanych ściankach wspinaczkowych. Wielu zachwyciła również okoliczna pracownia i galeria pana Dawida z lokalnymi rękodziełami. Wieczorne ognisko w „Starym sadzie”, możliwość pobycia ze sobą razem przy smakowitych lokalnych potrawach i kiełbaskach będziemy zapewne długo wspominać. Ważnym punktem naszej wyprawy było dotarcie na wieżę zamku Chojnik. Udało się! Nasz cel został osiągnięty! Panorama z wieży zamkowej z pewnością warta była tylu kropel potu wylanych podczas stromego podejścia przy palącym słońcu. Niezwykły widok na okolicę wynagrodził niełatwy, długi marsz. Niestety czas wyjazdu musiał nadejść… Wspólnie spędzony czas zapewne będziemy jeszcze długo wspominać. Odskocznia od obowiązków szkolnych była wszystkim bardzo potrzebna, a możliwość przeżycia niezapomnianej przygody  i wspaniałej zabawy rozbudziły wśród uczestników chęć wielu pozytywnych przeżyć. Szkoda, że to nasz ostatni wyjazd… Opiekunowie grupy – panie: Agnieszka Patron, Iwona Smolińska, Anna Tomkiewicz. 

I.S.