Zielona szkoła, czyli podróż w „nieznane”…

Adrenalina, przygoda, szkoła przetrwania, lekcje życia, emocje, rywalizacja, przyroda (natura) – w tych krótkich słowach można by opisać to, co przeżyli uczniowie lubańskiej Jedynki podczas kwietniowego, poświątecznego wyjazdu.W dniach 19-24.04 br. (od wtorku do niedzieli) młodzież z SP nr 1 – z klas: IV a i VI a – wraz z opiekunami: p. Katarzyną Zając (wychowawczynią „czwartaków”, a także kierowniczką całej wyprawy), p. Sylwią Matusiak (wychowawczynią „szóstaków”), p. Małgorzatą Grodzką i p. Marcinem Lewandowskim, uczestniczyła w wycieczce do DWD „Uroczysko” Michałowice w Piechowicach. Przez 6 dni (i 5 noclegów) ośrodek przy ul. Wczasowej był naszą, stałą bazą, również wypadową do kolejnych miejsc. Łącznie 56 osób (52 uczniów  + 4 opiekunów) poczuło przez ten czas ogromny zew przygody. Otóż każdy dzień pobytu był dokładnie zaplanowany. Bogata oferta spędzania czasu i świetne jedzenie były też gwarantem dobrej zabawy. Od momentu przyjazdu do czasu  powrotu  nie można było się nudzić. Dla każdego znalazło się coś miłego. Poza stałymi częściami dnia, tj. śniadaniem o 8:30, obiadem o 13:00, kolacją o 18:00 i ciszą nocną między 22:00 a 6:00, poszczególne etapy naszej wyprawy wyglądały inaczej. I tak we wtorek (pierwszego dnia) po 8 rano udaliśmy się pociągiem z Lubania do Piechowic – z krótką przesiadką na stacji Jelenia Góra Zabobrze. Po przybyciu na miejsce zapoznaliśmy się z ośrodkiem „Uroczysko” i jego najbliższą okolicą. Potem udaliśmy się z p. Krzysztofem (przewodnikiem sudeckim) na szlak w stronę Śnieżnych Kotłów, by móc podziwiać Złoty Widok i obejrzeć kamienne Kociołki. Potem nastąpił powrót do ośrodka na kolację i nocleg.W środę program eskapady przewidywał zajęcia integracyjne, np. wyścig w chodzeniu na nartach grupowo, zajęcia linowe (wspinaczka, przejście kładką i zjazd kolejką tyrolską) pod okiem  instruktorów,  lekcje języka polskiego i matematyki w ramach „zielonej szkoły”, gry i zabawy stolikowe oraz dyskotekę.Czwartek upłynął nam  pod znakiem porannej przejażdżki pociągiem do Szklarskiej Poręby i pieszej wycieczki do wodospadu Szklarki na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Dodatkowo mogliśmy obejrzeć pokaz tworzenia szkła w Leśnej Hucie. Ponadto mieliśmy lekcje z biologii, matematyki i języka angielskiego. Na koniec dnia odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek i chleba, a także prelekcja o gwiazdozbiorach na naszym niebie. Piątkowe przedpołudnie to zajęcia integracyjne – m.in. budowa szałasów w grupach, siatkówka, piłka nożna, przeciąganie liny. Po południu rządził survival i pokonywanie przeszkód na czas. Odbyły się również kolejne lekcje matematyki i języka polskiego. Na koniec „Totem” – budowanie znaków zodiaków przy użyciu patyczków i szyszek. Sobota to kilkugodzinna gra miejska terenowa po Piechowicach. Zagadki dotyczyły historii okolicy i matematyki. Można  było na czas zabawy wcielić się w dziennikarza, odkrywcę i miłośnika dawnych legend (m.in. o Karkonoszu/Liczyrzepie). Wieczorem – gry logiczne.Niedzielny poranek (ostatni dzień pobytu) upłynął nam  na pakowaniu, sprzątaniu pokojów i wykwaterowaniu. Następnie zwiedziliśmy miejscową Hutę Julia i poznaliśmy jej historię. Potem ok. południa przeszliśmy na dworzec PKP, by poczekać na powrotny pociąg. Po trwającej mniej więcej 1,5 h podróży dojechaliśmy do Lubania. Dotarliśmy na miejsce cali, zdrowi, zmęczeni i szczęśliwi. Przez te kilka dni każdy z uczestników – uczniów i opiekunów – podróży w „nieznane” mógł na nowo poznać siebie, nauczyć się żyć z innymi – nie tylko w jednym pokoju – przez 24 h, pokonać swoje słabości, odkryć mocne strony i dowiedzieć się, czym jest empatia. Wspólnie spędzony czas upłynął nam niesamowicie i fantastycznie. Był dla wszystkich osób niepowtarzalną odskocznią od szkolnej oraz codziennej rzeczywistości. Mamy nadzieję, że żądze przygody, zabawy, silnego charakteru i kontaktu z naturą zostały rozbudzone wśród „czwartaków” i „szóstaków”. Do zobaczenia na szlaku lub w drodze za rok!

KZ i MLe