Nasze aktywności z okazji Dnia Ziemi 

W tym roku z okazji „Światowego Dnia Ziemi” wzięliśmy udział w kilku inicjatywach. Realizowaliśmy zadania na platformie e-learningowej Eduesa, tworzyliśmy plakaty proekologiczne i dołączyliśmy do grona uczestników „XX Rajdu Pieszego” organizowanego przez Oddział Łużycki PTSM w Lubaniu w ramach odbywających się „Łużyckich Wędrówek” pod hasłem „3Dni-3Kraje-3Wędrówki”.  Nasi uczniowie wzięli udział w tej proekologicznej inicjatywie, chcąc poznać środowisko przyrodnicze najbliższej okolicy, propagować aktywne formy wypoczynku oraz integrować się zespołowo. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że wyjścia w teren przynoszą wiele korzyści i nikogo nie trzeba przekonywać, ile radości można czerpać z faktu bycia w grupie, ile pozytywnych emocji towarzyszy takim wyprawom. Tego nie sposób przecenić! Wybrane trasy rajdu prowadziły przez bardzo urokliwe miejsca, a na uczestników czekały przystanki na zregenerowanie sił i poczęstunek. Humory i piękna aura towarzyszące przemarszom nie opuszczały uczestników. Oczywiście w myśl tak zacnej inicjatywy nie mogło zabraknąć akcentu przyrodniczego, gdyż tego dnia na całym świecie obchodzony był „Dzień Ziemi”. Wędrujący obserwowali otoczenie, zapoznawali się z informacjami na temat najbliższego środowiska przyrodniczego. Dotknąć, poznać, zrozumieć – to główne założenia terenowych wypraw przyrodniczo-ekologicznych, których celem jest podniesienie jakości nauczania poprzez wykorzystanie metody eksperymentu. A tego na szlaku przygotowanych wędrówek nie zabrakło. Czyżby wśród uczestników wzrosła wiara we własne siły i możliwości? Wydaje się, że tak, bowiem wszyscy dotarli do punktów przygotowanych przez organizatorów, a osiągając założony cel, wzmocnili pewność siebie, bowiem po pokonaniu wyznaczonego dystansu, zdali sobie sprawę jak wiele ich organizm potrafi znieść, wszak trasa rajdu była długa (6, 10 lub 15 km), jednak niezbyt łatwa. „Za rok pewnie wrócimy i spróbujemy jeszcze raz” – dodali maszerujący. I właśnie to cieszy najbardziej.

I.S.