Zmagania z łamigłówkami matematycznymi podczas Memoriału Urszuli Marciniak.

Dobry konkurs jest nie tylko po to, żeby innym pokazać, że wie się więcej, ale żeby się czegoś nauczyć w towarzystwie tych innych mocno zmotywowanych do uczenia się. Konkursy matematyczne zapewne do łatwych nie należą, jednak z pewnością rozwijają kreatywność i logiczne myślenie wśród uczestników. Właśnie dlatego nasi uczniowie nie porzucają myślenia o zmaganiach w trudnych konkursach. Tak było tym razem… Piątoklasiści naszej szkoły wzięli udział w „Memoriale Urszuli Marciniak”. Konkurs miał formę otwartych zawodów i dotyczył rozwiązywania łamigłówek diagramowych,. Jego celem była nie tylko popularyzacja matematyki i łamigłówek logicznych, ale też podniesienie kultury matematycznej wśród uczniów. Zanim nasi miłośnicy matematyki dotarli do ścisłego finału, wygrali eliminacje szkole. Uczniowie klasy 5a – Paweł Kiełdanowicz i Alan Mizgier, których lekcji matematyki uczy pani Agnieszka Patron, startowali w kategorii Młodzicy (kl. 3-5 SP). Najlepsze wyniki w 1. etapie szkolnym zapewniły im awans do kolejnego etapu – finału Memoriału, który odbył się 26 marca br. we Wrocławiu. Rozgrywki finałowe składały się z trzech 45-minutowych rund o rosnącym stopniu trudności oraz wielkiego finału. Ciekawym wydarzeniem ostatniego etapu był wykład popularnonaukowy prowadzony przez prof. Uniwersytetu Warszawskiego – pana Zbigniewa Marciniaka pod hasłem „O czwartym wymiarze”. Startujący zakończyli swoje zmagania z bardzo dobrym wynikiem, uzyskując tytuły finalistów. Do wielkiego finału zakwalifikowali się tylko ci, którzy znaleźli się w pierwszej dziesiątce w danej kategorii. Naszym chłopcom zabrakło niewiele, by dołączyć do tego grona. Należy jednak nadmienić, iż konkurencję stanowili uczniowie ze szkół Dolnego Śląska. Mimo wszystko sam udział w tak zacnym konkursie jest już wielkim sukcesem i wyróżnieniem. Brawo! Za udział chłopcy uzyskali dyplomy i upominki. Gratulujemy!

I.S.