Lektura na wieszaku w klasach czwartych!

Czy na wieszaku możemy umieścić lekturę szkolną ? Tak! To nic trudnego, szczególnie dla uczniów klas czwartych, którzy na wieszakach umieścili treść omawianej ostatnio lektury. Czwartoklasiści, podczas lekcji języka polskiego, realizowali kolejną odsłonę innowacji czytelniczej „Czytanie jest cool”. Tym razem uczniowie zajęli się tworzeniem „Lektury na wieszaku”. Po cyklu zajęć poświęconych komiksowi „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” Janusza Christy, uczniowie zajęli się tworzeniem „mobilnej książki”. Należy zaznaczyć, iż pracowali przy tym metodą projektu, sami organizowali pracę i decydowali o tym, kto jest za co odpowiedzialny. Zebranie informacji o utworze m. in. o postaciach, miejscach, czasie akcji czy problematyce nie sprawiło im żadnego problemu. Wszystkie zebrane wiadomości przygotowano w ciekawej szacie graficznej i umieszczono na wieszaku. Była to doskonała okazja do podsumowania pracy z tekstem literackim. Uczestnikom zajęć spodobała się taka forma pracy, a idea „mobilnej książki” przypadła wszystkim do gustu. Innowacyjny pomysł powtórzenia wiadomości z lektury chwycił od razu. I o to właśnie chodziło! Jednak  najważniejsze, że wszystkim „chciało się chcieć”, że nauce towarzyszyła zabawa! Nad realizacją projektu czytelniczego czuwała polonistka – pani Iwona Smolińska.

I.S.