Spotkanie z czasem w bibliotece szkolnej.

W piątek 21.01 w naszej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu  „Czytanie jest cool”, który nadzorowany jest przez nauczycielki języka polskiego, panie  I. Smolińską oraz A. Szwabowicz. Dzięki dużej życzliwości, gościnności i współpracy pani bibliotekarki H. Rudak znów mogliśmy zaprosić uczniów klas młodszych na lekcję z książką. Tym razem bohaterem spotkania był czas, a uczestnikami uczniowie klasy drugiej. Oliwia i Zuzia z 8a wprowadziły młodszych kolegów w tematykę zegarów, opowiadając im ich historię, zaczynając od tych słonecznych po mechaniczne. Następnie odczytały fragmenty książki Bolesława Orłowskiego „Pradziadkowie zegara”. W trakcie lektury książki trwała także dyskusja dotycząca istotnych treści związanych z czasem, na przykład jak go odmierzano, gdy nie było zegarów, jak wykorzystywano słońce i obserwacje gwiazd na niebie w królestwie Inków, jak nazywały się pierwsze zegary, jak dział budzik wodny? W trakcie spotkania uczniowie zastanawiali się także nad znaczeniem czasu w życiu człowieka. Na koniec drugoklasiści mogli wypożyczyć książkę B. Orłowskiego „Pradziadkowie zegara”. Kolejny raz okazało się, że książka staje się pretekstem do żywiołowej  dyskusji i ciekawych przemyśleń – „Czytanie jest cool” .

A.Sz.