Światowy Dzień Kota – 17 lutego

„Kto posiada kota, nie musi się obawiać samotności” – Daniel Defoe

Są różne, białe, czarne, pręgowane, rude, rasowe, dachowce, lecz łączy je to, że wszystkie mruczą, łaszą się i miauczą. To oczywiście koty… –  najwięksi indywidualiści wśród zwierząt. Egipcjanie uznawali te zwierzęta za święte. Nie od dziś wiadomo, że znaczenie kotów w życiu człowieka jest niebagatelne! Światowy Dzień Kota to święto, które obchodzi się co roku 17 lutego. Tradycja tego święta wywodzi się ze starożytnego Rzymu, gdzie miłośnicy kotów spotykali się w tym dniu, aby oddać cześć tym niezwykłym zwierzętom.

We włoskich kalendarzach funkcjonuje już od 1990 roku. W Polsce zaś Dzień Kota pojawił się dopiero w 2006 roku. Dlaczego właśnie lutowa data? Zima to wyjątkowo trudny czas dla dachowców – święto kota ma też na celu pomoc tym dziko żyjącym osobnikom.

„Najmarniejszy kot jest arcydziełem natury” – twierdził Leonardo da Vinci. W ciemności widzą sześć razy lepiej niż człowiek, a ich węch jest pięciokrotnie czulszy od naszego. Z kolei słuchu i niezależności możemy im jedynie zazdrościć.

Koty są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych. Według danych redakcji magazynu „Kot”, goszczą one w co trzecim polskim gospodarstwie domowym, wygrywając konkurencję z psami.

Nasza szkoła po raz pierwszy obchodziła to wyjątkowe święto. A działo się wiele. W tym dniu uczniowie klas I-III realizowali różne zadania mające na celu rozwijanie empatii, wrażliwości oraz odpowiedzialności.
Od samego rana w świetlicy nasi najmłodsi uczniowie przygotowywali prace plastyczne. Uczniowie przynieśli również do szkoły swoje kotki-maskotki i zdjęcia kocich piękności. Dzieci podczas zajęć zgłębiały ciekawostki o kotach, poznały niektóre rasy kotów oraz ich zwyczaje. Każdy uczeń mógł opowiedzieć o swoim pupilu, o tym w jaki sposób dba o swoje zwierzę i jak spędza z nim czas. W klasach 1 uczniowie wykonali ciekawe prace plastyczne przedstawiające koty, natomiast uczniowie klas 3 doskonale poradzili sobie z kodowaniem i powstały „Zakodowane koty”. W klasie 3c uczniowie przygotowali inscenizację wiersza Czesława Jachowicza pt.,,Chory kotek” oraz wspólnie czytali bajkę pt.,,Kot w butach”.

Nasi uczniowie odpowiedzieli również na apel o przyniesienie kocich smakołyków. W klasie 3a i 1b  zorganizowana została zbiórka karmy dla kotów, którą pani Elżbieta Chilińska przekazała dla potrzebujących kotów w schronisku dla zwierząt „Psilasek”. Przygotowany karton pękał w szwach.

Pracownicy schroniska byli mile zaskoczeni, w podziękowaniu przekazali drobne upominki dla uczniów (kolorowanki, naklejki i maskotki).

Bardzo dziękujemy rodzicom i uczniom za pomoc w zakupieniu i przyniesieniu do szkoły karmy i smakołyków.

Ten dzień, obchodzony po raz pierwszy sprawił naszym uczniom wiele radości i na długo pozostanie w pamięci dzieci i rozbudzi w nich wrażliwość na dobro i niesienie pomocy naszym kocim przyjaciołom. Szczególnie zimą pamiętajmy o tych czworonogach, nie tylko o rasowych pięknościach, ale o zwykłych dachowcach, które przed mrozem chronią się m.in. w piwnicach bloków.

A.O.