Akademia Mocy

Dnia 17 i 18 stycznia uczniowie klas VII i VIII mogli uczestniczyć w niezwykłej lekcji zorganizowanej przez Akademię Mocy działającej przy  Polskiej Sieci Elektroenergetycznej. Zajęcia dotyczyły odkrywania tajemnic prądu. Młodzież dowiedziała się w czasie tego spotkania o tym, skąd się bierze prąd, jak dostarczany jest z elektrowni do naszych domów, po co potrzebujemy sieci energetycznych oraz o planowanych inwestycjach w naszym regionie.

 W skomplikowany świat doświadczeń wprowadzali uczniów Nikola Tesla i Power Man – specjaliści od energii elektrycznej. Prowadzący wykorzystując nowoczesną formę przekazu, starali się, by zdobywana wiedza była jak najbardziej przyjazna i atrakcyjna dla młodych adeptów  fizyki. Uczniowie mogli m.in. przy pomocy generatora Van de Graaffa wytworzyć pioruny, uruchomić świetlówkę bez podłączenia do gniazdka oraz wykorzystując linie wysokiego napięcia, doprowadzić prąd z elektrowni, aby zabłysły światła w mieście na specjalnie przygotowanej makiecie. Największy zachwyt wywołało doświadczenie z energią elektrostatyczną, które postawiło jego uczestnikom włosy na głowach. Młodzież dowiedziała się także, że linie wysokiego napięcia, które podlegają wymianie, są całkowicie bezpieczne.

Zajęcia w ramach projektu Akademia Mocy były doskonałym przykładem nauki poprzez zabawę i doświadczenia i na długo zapadną w pamięć naszym uczniom. Mamy nadzieję, że będzie jeszcze możliwość uczestnictwa w tego typu projekcie.

A.Sz.