Jak promujemy czytanie lektur… Lektura na koszulce? Tak, to możliwe!

8 grudnia br. uczniowie klasy 8a pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego – pani Iwony Smolińskiej zrealizowali kolejną część innowacji czytelniczej pod hasłem „Czytanie jest cool”. Tym razem ósmoklasiści wykonali projekt koszulki młodzieżowej, nawiązującej tematycznie do lektury „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Ten element ubioru stał się okazją do zaprezentowania wybranego bohatera utworu, akcji, z którą był związany czy zredagowania CV postaci. Uczestnicy projektu czytali również fragmenty lektury, opowiadali o bohaterach, zadawali pytania i poszukiwali odpowiedzi, określali swój stosunek do przedstawionych postaci oraz wskazywali na wartości prezentowane w utworze. Okazało się, że zadanie zainteresowało każdego, a dodatkowo rozwijało pomysłowość uczniów i ukazało wiele predyspozycji artystycznych. Warto zaznaczyć, że wielu nieśmiałym dodało także odwagi w wypowiadaniu się choćby na temat współczesnego patriotyzmu i gotowości do poświęcenia dla drugiego człowieka. Uczniowie zastanawiali się nad tym, co to znaczy być prawdziwym człowiekiem, czy wojna może być usprawiedliwieniem dla odbierania komuś życia. Dyskusja okazała się też dobrą okazją do tego, by ćwiczyć argumentowanie i wskazywanie odpowiednich przykładów, bowiem uczniowie zajmowali stanowisko w danej sprawie, następnie dowodzili jego słuszności, choćby w kwestii: Jak być dobrym Polakiem współcześnie? Zadania zaangażowały wszystkich, a dodatkowe dyskusje prowadzone przez uczniów na temat omawianej właśnie lektury rozwiały wiele wątpliwości. Okazuje się, iż potrzeba dyskusji na temat tego, co porusza lub tego, z czym się ktoś nie zgadza, jest w naszych uczniach ogromna – należy im to tylko umożliwić. Lekcja okazała się ważną społeczną inicjatywą, a uczniowie udowodnili, że potrzebują kontaktu z książką, trzeba tylko znaleźć na nich sposób! My znaleźliśmy – czytamy! Ósmoklasiści, czytajcie i zachęcajcie do czytania innych! 

I.S.