Wędrówki z leśnikami

Już od wielu lat lubańska „Jedynka” bierze udział w wydarzeniach, których celem jest zaszczepienie w uczniach pasji do turystyki. Tym razem przyjęliśmy zaproszenie od Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubaniu przy współpracy Urzędu Miasta Lubań oraz Nadleśnictwa Świeradów i dołączyliśmy do grona szkół biorących udział w „Rajdzie Pieszym”. Tegorocznej edycji przyrodniczych wędrówek przyświecało hasło „Las bliżej nas”. Mając na uwadze rozbudzenie zainteresowań krajoznawczych i turystycznych, chcieliśmy uświadomić naszym uczniom korzyści z przebywania w kompleksach leśnych oraz propagować ruch na świeżym powietrzu. Dlatego 26 października czwartoklasiści naszej szkoły udali się na spacer edukacyjny w pięknej scenerii okolicznych lasów, a dokładnie po Leśnictwie Przylesie i poznali Górę Liściastą w Lubańskim Wielkim Lesie. Leśnicy – edukatorzy przybliżyli naszym uczniom tematykę leśną, opowiadali o ciekawostkach i prezentowali walory zwiedzanego rejonu. Atrakcją było również tradycyjne ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek. Z pewnością dzień spędzony na świeżym powietrzu był wypełniony ciekawymi wydarzeniami, a lekcje w terenie okazały się niezwykłą przygodą. Spędzenie czasu z kolegami i koleżankami w takich okolicznościach oraz swobodna atmosfera wycieczki sprzyjały odbudowywaniu relacji społecznych, bowiem pobyt na leśnej polanie sprzyjał również zabawom zespołowym i aktywności.  Tego dnia pogoda dopisała wyjątkowo, co sprzyjało pokonaniu wyznaczonej trasy. Wszyscy zmęczeni, jednak w znakomitych humorach powrócili z wyprawy.
O atrakcyjność wycieczki dbały panie: Izabela Bieza- Waśniewska – nauczyciel biologii oraz Katarzyna Zając – nauczyciel matematyki.

I.S.