Od czytania do działania…, czyli jak inwestujemy w siebie.

Można inwestować w siebie już od najmłodszych lat, a wszystko po to, by w przyszłości móc wiele zdziałać i być zaradnym. Czytanie to jedna z najważniejszych umiejętności, która pozwala ten cel osiągnąć. Aby nie tracić czasu, najmłodsi uczniowie lubańskiej „Jedynki” rozpoczęli niezwykłą przygodę z czytaniem. Młodzi, ciekawi wszystkiego czytelnicy przekonali się, że czytanie to frajda, to nie tylko przyjemność, a głośne czytanie to wspólna wędrówka po świecie książki, która rozbudza ciekawość świata. Trzecioklasiści, uczestnicząc w akcji czytelniczej przeprowadzonej w bibliotece naszej szkoły, mieli okazję poznać nowy literacki świat. Okazało się możliwe dzięki kolejnemu wydarzeniu w ramach prowadzonej innowacji pod hasłem „Czytanie jest cool”. Tym razem uczennice klasy 8 a: Maja Łyp, Oliwia Olszewska i Zuzanna Tomkiewicz zabrały najmłodszych uczniów naszej szkoły na wędrówkę po planetach Małego Księcia – bohatera książki „Mały Książę” Antoine`a de Saint- Exupery`ego. Dziewczęta, które na co dzień czytają bardzo dużo książek, chciały tą miłością do czytania podzielić się z najmłodszymi. Podczas czwartkowego poranka ósmoklasistki nie tylko czytały dzieciom fragmenty książki, ale również przybliżyły postać francuskiego pisarza, nakreśliły pomysł napisania dzieła oraz zainicjowały dyskusję o przyjaźni. Prezentowane fragmenty okazały się niezwykle wciągające, a przytaczane sentencje, choćby rady mądrego Lisa: „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” szybko zapamiętane przez odbiorców. Prowadzące spotkanie spisały się świetnie w roli lektorek, a słuchacze wykazali się niezwykłą aktywnością. Dodatkowo trzecioklasiści mieli okazję zobaczyć pokaźną kolekcję wydań „Małego Księcia” oraz zobaczyć ekspozycję książek otrzymanych od pisarzy goszczących w murach naszej szkoły. Każda klasa otrzymała dyplom za udział w akcji czytelniczej. Na zakończenie młodzi czytelnicy otrzymali zadanie plastyczne do samodzielnego wykonania w klasie nawiązujące do poznanej książki. Inicjatorki przedsięwzięcia to panie: Halina Rudak- szkolny bibliotekarz i Iwona Smolińska – nauczyciel języka polskiego. Po raz kolejny chcemy sprawić, by dzieci czytały, ale przede wszystkim, by czytanie pokochały. Uczniowie potwierdzili, że taka forma zajęć motywuje do czytania i wpływa na poznanie treści dzieła. Dziękujemy Wam za udział w akcji! 

I.S.