Głośno czytać każdy może!

O tym, że nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować,wie niemal każdy. Kluczem do sukcesu jest wiedza, a kluczem do wiedzy i sprawności umysłu jest właśnie czytanie – głośne czytanie. Jednym z założeń tegorocznej innowacji czytelniczej pod hasłem „Czytanie jest cool” prowadzonej w naszej szkole są akcje czy wyzwania czytelnicze. Jej inicjatorkami są panie polonistki: Iwona Smolińska i Agnieszka Szwabowicz. Należy podkreślić, że zapał do książek kształtujemy wśród naszych uczniów m. in. poprzez głośne czytanie. I właśnie w ramach „Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania” czwartoklasiści uczestniczyli we wspólnej wędrówce po świecie książek. Była to doskonała okazja, by uświadomić dzieciom, jakie korzyści przynosi głośne czytanie i dlaczego warto czytać. Zorganizowany tego dnia „Klasowy Festiwal Głośnego Czytania” miał na celu wyłonić Mistrza Pięknego Czytania. Głośne czytanie wybranych fragmentów znanej każdemu „Akademii pana Kleksa” Jana Brzechwy urzekło wszystkich.  Lektorzy przenieśli słuchaczy w baśniową i magiczną atmosferę książki, która tak bardzo rozbudza dziecięcą wyobraźnię, pozwala zrozumieć, czym są dorastanie, tolerancja czy moc przyjaźni. Wspólna akcja była też doskonałą okazją do tego, by porozmawiać o roli książki. Warto podkreślić, że to właśnie książki odgrywają ogromną rolę w kształtowaniu osobowości i postaw młodych ludzi, dlatego też jednym z priorytetów w naszej szkole jest rozwijanie kompetencji czytelniczych i upowszechnianie czytelnictwa. W głośnym czytaniu siła! Przy okazji podjętych działań uczniowie dyskutowali na temat tego, co daje czytanie i dlaczego warto czytać. Wszyscy czytający zaprezentowali wysoki poziom swoich umiejętności lektorskich, które dostarczyły słuchającym niezapomnianych wrażeń, jednak tylko najlepsi uzyskali tytuł Mistrza. Zwycięzcami klasowych konkursów zostali: w klasie 4a – Hanna Makowiecka, Zosia Spiżarska, natomiast w klasie 4b: Oskar Usyk i Hanna Pasiak. Mistrzowie otrzymali nagrody książkowe i dyplomy okolicznościowe ufundowane przez szkolną bibliotekę. Osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie akcji była pani Iwona Smolińska – nauczyciel języka polskiego. 

I.S.