Razem ze sobą – integracyjny wyjazd ósmoklasistów do Złotego Stoku

Wyjazdy integracyjne  stanowią istotny element szkolnictwa. Możliwość integracji uczniów, lepszego poznania siebie i swoich rówieśników, ale też oderwanie się od szkolnych ławek to coś, na co uczniowie czekają z niecierpliwością.  1 października br. uczniowie klas 8a i 8d udali się na wycieczkę, w czasie której poznali tajemnice Kopalni Złota w Złotym Stoku. Wyprawa okazała się dla nas niezwykłą przygodą. Tego dnia staliśmy się uczestnikami „gorączki złota”, które własnoręcznie wypłukiwaliśmy, spacerowaliśmy po szlakach turystycznych, penetrowaliśmy podziemne chodniki i sztolnie, byliśmy poszukiwaczami złotodajnych rud i minerałów, a zwiedzając Kopalnię Złota z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem i jazdą podziemnym tramwajem, doświadczyliśmy niezapomnianych wrażeń. Gościliśmy również w Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli, mieliśmy okazję przejść przez Korytarz Śmierci. Z kolei będąc w Średniowiecznej Osadzie Górniczej, przenieśliśmy się do odległych czasów i przekonaliśmy się, jak wyglądała praca w tym okresie. Spotkanie z unikatową na skalę europejską repliką osady, którą tworzą działające urządzenia zbudowane w skali 1:1 zachwyciły uczniów. Przygotowany w tym obiekcie Labirynt Strachu i spotkanie z katem pozostawiło dreszczyk emocji nawet u tych najbardziej odważnych. Korytarz przepełniony różnymi niespodziankami, których celem było nastraszenie nas, okazał się również interesującym miejscem. Przygodę z parkiem zakończyliśmy, podziwiając okoliczny krajobraz i osobliwości przyrodniczo-regionalne tego miejsca. Natomiast podziemny spływ łodzią w zalanej wodą części Sztolni Gertruda okazał się najciekawszym punktem wycieczki. Nie tylko przybliżył naszym uczniom historię tego punktu, ale też zapewnił przeżycia, jakich mało…  Ciemności, gdzie jedynym źródłem światła na czas rejsu były dwie latarki trzymane przez uczestników spływu, do tego dość mocno odczuwalny chłód, sprawiły, że mogliśmy wczuć się klimat obiektu. Przewodnicy w kopalni okazali się prawdziwymi mistrzami opowieści, bowiem każdy, którego poznaliśmy podczas naszego pobytu (a było ich trzech), opowiadał z pasją i ogromnym poczuciem humoru. Garść ciekawostek o kopalni, czasie jej powstania, długości korytarzy, wydobywanej ilości złota i … arsenu czy codziennej pracy górniczej to tylko niektóre z opowieści przybliżone tego dnia naszej młodzieży.  Zwiedzając Złoty Stok trudno o nudę; spędziliśmy tam cały dzień, przejechaliśmy blisko 400 km, ale wcale nie wróciliśmy zmęczeni. Wyjazd okazał się dla nas swoistą lekcją patrzenia, słuchania, myślenia, mówienia, a przede wszystkim działania, i to nie działania pojedynczego, ale zespołowego – grupowego. I właśnie o to nam chodziło. 

Opiekunowie grupy: Iwona Smolińska, Agnieszka Patron, Benita Jakiel.

I.S.