Owocowe pożegnanie lata w SP1

Wielu z nas trochę szkoda żegnać się z latem, zwłaszcza gdy było takie krótkie. Kiedy matka natura „włączyła” już tryb jesienny, wówczas niestety trzeba pożegnać się z uwielbianą przez niemal wszystkich letnią porą na dobre. Warto jednak zadbać o to, by pożegnanie miało swój smak! Dlatego w tym roku zorganizowaliśmy owocowe pożegnanie lata, a dokładnie bananowe. 

W dniu 22 września br. uczniowie naszej szkoły mogli zjeść banana na drugie śniadanko (zakup owoców został ufundowany przez Radę Rodziców). I to właśnie ten owoc stał się pretekstem do obchodów „Międzynarodowego Dnia Turystyki”, bowiem tego dnia uczniowie rozmawiali o tym, gdzie trzeba pojechać na wycieczkę, aby zjeść banany prosto z drzewa. Odbyły się również warsztaty, których tematyka dotyczyła właściwości odżywczych  bananów,  które są bogatym źródłem witaminy A, C, potasu i magnezu. Ponadto poszukiwano informacji, skąd pochodzą banany sprzedawane w naszych sklepach;  prowadzono również szereg dyskusji na tematy ekologiczne. Jednak to nie koniec… Uczniowie w zespołach zastanawiali się nad zagadnieniem znikania lasów tropikalnych z powierzchni Ziemi, czym są wilgotne lasy równikowe dla Ziemi, jakie mogą być konsekwencje ich całkowitego zaniku.

Owocowe pożegnanie lata było jedną z odsłon kształtowania w naszej szkole postaw prozdrowotnych poprzez poczęstunek w postaci świeżych owoców, ale też formą zachęcenia  uczniów do uzupełniania wiadomości na temat witamin znajdujących się w owocach oraz sięgania po różnorodne dary natury na progu chłodniejszej pory roku. 

I.S.