Chcemy być ekoszkołą! Udział lubańskiej Jedynki w projekcie Eko-Szkoła

Jesteśmy szkołą, która nie tylko wspiera uzdolnienia, ale też dba o zdrowie naszych uczniów i najbliższego otoczenia.  W tym roku szkolnym – w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Eko-Szkoły – będziemy podnosić świadomość ekologiczną  uczniów poprzez szereg działań, wydarzeń czy eko-wyzwań. Dążąc do osiągania standardów ekologicznych, chcemy rozpowszechniać proaktywne działania wśród młodego pokolenia, zwiększać wiedzę  dzieci na temat właściwych postaw proekologicznych. W ramach programu będziemy obchodzić m. in. Dzień Krajobrazu, Dzień Ziemi, Sprzątanie Świata, Dzień Wody i Święto Różnorodności Biologicznej. Niektóre działania już rozpoczęliśmy – czwartoklasiści w ramach lekcji przyrody utrwalają wiadomości w terenie, a ogródek kwiatowy i otoczenie szkoły idealnie się do tego nadają. Dzięki takim zajęciom uczniowie poznają procesy i prawa rządzące przyrodą, realizują obserwacje przyrodnicze i doświadczenia ekologiczne.  W ramach projektu podejmiemy się również eko-wyzwania – jako jedna ze 100 szkół chcemy pozyskać bezpłatnie czujnik smogu z ekranem, dzięki czemu uczniowie, ich rodzice, nauczyciele będą mogli na bieżąco obserwować jakość powietrza, którym oddychają i zadbać o zdrowsze, wolne od smogu powietrze w swoim otoczeniu. Z kolei nauczyciele otrzymają pomoc w przygotowaniu ekologicznych lekcji, cała społeczność szkolna będzie mogła korzystać z zasobów platformy e-lerningowej, która ruszy już w październiku. Dodatkowo dla naszych uczniów dostępne będą materiały wideo, quizy i baza wiedzy. To wszystko dzięki akcji pod hasłem „Wygrajmy ze smogiem”. Ten antysmogowy projekt edukacji ekologicznej swoim zasięgiem obejmie całą Polskę, a jego głównym założeniem będzie kształtowanie postawy społecznej odpowiedzialności za najbliższe otoczenie. 

Mamy nadzieję, iż założone działania zachęcą młodych ludzi do angażowania się w ochronę środowiska naturalnego i pozwolą  zrozumieć, że naprawdę mogą wiele zmienić!

I.S.