Aktywnie, zdrowo i kolorowo z okazji Dnia Dziecka!

„Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta” (Jan Paweł II) – to jeden z cytatów o dzieciach, obok którego nie można przejść obojętnie. Jest wiele dni w roku, które dzieci lubią najbardziej. Niewątpliwie jednym z nich jest 1 czerwca. Jest to szczególny dzień w życiu każdego dziecka. Trudno się temu dziwić, skoro w tym dniu w szkołach nie ma zajęć dydaktycznych, a organizowane są ciekawe inicjatywy w formie zabaw, konkursów czy rozgrywek sportowych. W naszej szkole Dzień Dziecka obchodziliśmy razem ze Szkolnym Dniem Profilaktyki. Koordynatorzy projektu odpowiedzialni za przygotowanie wydarzenia to: panie pedagog – B. Jakiel i H. Zajączkowska, pan psycholog – A. Piątkowski oraz pan P. Barański – nauczyciel wf, p. J. Ziółkowska – odpowiedzialna za konkurs plastyczny – plakaty profilaktyczne.

Tego dnia dopisała nam wspaniała pogoda, wszystkim przyświecał dobry humor i co ważne nikogo nie opuszała energia do działania. Cała społeczność szkolna miała okazję sprawdzić się w zabawach integracyjnych oraz rozgrywkach sportowych przygotowanych przez nauczycieli. W konkurencjach sportowych pod hasłem „Żyj zdrowo i sportowo” zawodnicy walczyli dzielnie i wytrwale, w nich najważniejsza była dobra zabawa i zaangażowanie, a tym wykazali się wszyscy. Było tłumnie, głośno i kolorowo, a zabawom nie było końca. I właśnie o to nam chodziło. Tego dnia wdrożyliśmy również szereg działań profilaktycznych – uczniowie kl. 4-8 pracowali nad plakatami i hasłami profilaktycznymi, których głównym założeniem było przeciwdziałanie substancjom uzależniającym, ogladali bajki i filmy profilaktyczne. Z kolei czwartoklasiści uczestniczyli w spotkaniach edukacyjnych – zwiedzili Basztę Bracką i wystawę minerałów, a klasy 5-8 odwiedziły Muzeum Regionalne, ogladając wystawę artefaktów wojskowych pod hasłem „Napoleon i jego armia”.

Najmłodsi, tj. uczniowie kl. 1-3, najpierw udali się do kina, następnie dołączyli do pikniku profilaktycznego pod hasłem „Przez zabawę do zdrowia, trochę ruchu nie zaszkodzi, zwłaszcza, że jesteśmy młodzi”. Wśród gier i zabaw przy muzyce przygotowanych dla całej społeczności szkolnej były atrakcje z chustami Klanzy, rozgrywki w skokach na skakance, żonglerka, rzuty osobiste do kosza, konkurs strzałów na bramkę czy odbicia piłką. Zaangażowaniem oraz chęcią udziału we wspólnej zabawie, dzieci udowodniły, że można bawić się wspaniale nie tylko w świecie wirtualnym. W każdej konkurencji wyłoniono zwycięzców, których nagrodzono podczas podsumowania imprezy.

W dobrych nastrojach zakończyliśmy ten dzień wspólnym grilowaniem – jedzeniem pysznych kiełbasek , owoców oraz popcornu. Podsumowaniem Szkolnego Dziecięcego Dnia Profilaktyki było rozdanie dyplomów i nagród rzeczowych. 

Pracownikom szkoły zaangażowanym w pomoc i organizację projektu serdecznie dziękujemy. Składamy również ogromne podziękowania Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lubaniu oraz Radzie Rodziców naszej szkoły. Dziękujemy za pomoc i wsparcie finansowe. Wszystkim, którzy nie zatracili w sobie ducha radości dziecka składamy najserdeczniejsze życzenia w tak wyjątkowym dniu, bo przecież „kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” (J. Korczak).

I.S.