Działania naszych uczniów z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Jednym z działań szkolnych jest kształtowanie postaw rozwijających wśród młodych ludzi silne poczucie tożsamości narodowej i patriotyzm, a troska o właściwą postawę uczniów przejawiającą się patriotyzmem czy szacunkiem dla symboli i barw narodowych, tradycji i zwyczajów, zostały wpisane do katalogu obowiązków każdego nauczyciela, dlatego w dniach 12-30 kwietnia br. uczniowie kl. 4-7 uczestniczyli w projekcie historycznym przygotowanym przez nauczycieli historii naszej szkoły – panią Agnieszkę Stępak-Cybulską oraz pana Krzysztofa Stefana. Uczniowie mieli do wykonania różne zadania w ramach rocznicy uchwalenia konstytucji. Najmłodsi korzystali z darmowej aplikacji i tworzyli kartę postaci historycznej – króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dzięki kreatywności, wiedzy historycznej czwartoklasistów powstały karty z wizerunkiem i życiorysem króla. Dodatkowo każdy z uczniów przydzielał władcy określone symbole mocy, oceniając jednocześnie jego panowanie. Z kolei piątoklasiści mieli do przygotowania plakat upamiętniający rocznicę uchwalenia konstytucji. Na szóstoklasistów czekało do przygotowania pudełko historyczne związane z czasami stanisławowskimi. Zadaniem tej grupy uczniów było wybranie wydarzenia z okresu panowania ostatniego króla (rozbiory, powstanie kościuszkowskie, osiągnięcia z dziedziny kultury, sztuki, gospodarki, uchwalenie konstytucji) i zaprezentowanie tego w pudełku. Miłośnicy historii opowiadali o wybranych przez siebie wydarzeniach podczas zajęć online, niektórzy dodatkowo przygotowali również quizy dla rówieśników. Powstały piękne i niepowtarzalne prace. Znaleźli się i tacy, którzy stworzyli nawet grę escape room nawiązującą do wydarzeń z 1791 roku. Grupa najstarszych uczniów, siódmoklasistów, podjęła się napisania artykułu o wydarzeniach dotyczących Rzeczpospolitej w czasach stanisławowskich m. in. na temat: Konstytucja 3 Maja oczami mieszkańców Rzeczpospolitej lub dlaczego doszło do Jej uchwalenia czy Kultura i gospodarka czasów stanisławowskich. Mamy nadzieję, iż taka forma działań edukacyjnych sprawi, że wydarzenia bliskie sercu każdego Polaka zostaną na długo zapamiętane przez naszych uczniów – uczestników projektu patriotycznego, a niecodzienne lekcje patriotyzmu uwrażliwią młode pokolenie na wartości, wśród których umiłowanie ojczyzny będzie najważniejsze. Nauczyciele historii naszej szkoły tak jak poeta Władysław Bełza chcieli „zaszczepić w młodziutkich sercach miłość i cześć dla tej ziemi, która je wykarmiła, i ukołysać je wspomnień ojczystym urokiem” i … to z pewnością się udało! Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w te działania.

I.S.