Dzień Ziemi w naszej szkole

Kiedy mamy okazję do zwrócenia uwagi na kwestie ochrony środowiska naturalnego, promowanie zachowań proekologicznych, staramy się podejmować szereg aktywności na rzecz zwiększenia znajomości tej tematyki wśród naszych uczniów, jak również angażować ich do działania na rzecz ochrony klimatu. Dlatego z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, dnia 22 kwietnia br., uczniowie lubańskiej „Jedynki” wzięli udział w warsztatach online pod hasłem „Przywróć naszą Ziemię”. Spotkanie z ekspertami zorganizowano w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego promującego troskę o naszą planetę na co dzień.

Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać wykładów ekspertów na następujące tematy: „System klimatyczny Ziemi, co to cykl węglowy oraz jak działa efekt cieplarniany?” (prowadząca: dr Aleksandra Kardaś), „Co mogę zrobić dla klimatu?” (prowadząca: dr Magdalena Budziszewska) oraz uczestniczyć w warsztatach: „kulinarnych” z Jagną Niedzielską – zwracających uwagę na problem marnowania żywności oraz „ubraniowych” z Katarzyną Wolszczak podkreślających kwestie odpowiedzialności zrównoważonej mody. Dodatkowo słuchcze otrzymali poradniki dotyczące tego, jak dbać o Ziemię, nie marnując np. żywności.

Niezmiernie cieszy nas fakt, że tak liczna grupa uczniów wzięła udział w tym wydarzeniu, angażując się w przedsięwzięcie i tym samym czyniąc pewne postanowienia w kwestii, np. mniejszego zużywania wody, sumiennego segregowania odpadów czy rezygnacji z używania zbędnego plastiku.

Oby wiodący temat tegorocznej edycji „Lekcji z klimatem”  zapoczątkował szereg działań na rzecz ochrony klimatu wśród naszych uczniów, a w szczególności zaakcentował wyzwania związane z dobrostanem naszej planety, bowiem tylko zmieniając nawyki możemy realnie wpłynąć na poprawę kondycji Ziemi. Warto o tym pamiętać!

I.S.