Mamy finalistów konkursu lingwistyczno-matematycznego „Wieża Babel”!

W dniu 26 stycznia br. odbyły się eliminacje szkolne online konkursu z lingwistyki matematycznej pod  hasłem „Wieża Babel”. Konkurs, przeznaczony dla szkół podstawowych, był organizowany przez Wydział  Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z LO nr III we Wrocławiu. Koordynatorem konkursu w naszej szkole był pan Daniel Kucharczyk – nauczyciel matematyki i informatyki.

Skąd nazwa „Wieża Babel”? Sama nazwa konkursu nawiązuje do biblijnej opowieści o wieży Babel – historii mówiącej o tym, że dawniej wszyscy ludzie mówili jednym językiem, jednak pewnego razu zdecydowali, że zbudują wieżę, która sięgałaby do nieba. Wtedy Bóg postanowił ukarać ich pychę i pomieszał ich języki, aby jeden nie mógł zrozumieć drugiego, w ostateczności budowa nigdy nie została ukończona, a ludzie rozproszyli się po całej Ziemi i do dziś mówią różnymi językami. Dzięki temu mogła powstać nauka zwana lingwistyką, czyli językoznawstwem. Jednak udział w zmaganiach nie wymagał od uczestników specjalistycznej wiedzy językoznawczej ani znajomości języków obcych. Potrzebna była umiejętność syntetycznego i analitycznego myślenia, formułowania i badania hipotez oraz ogólna wiedza o … języku polskim na poziomie szkoły podstawowej. Wszyscy uczestnicy przez 40 minut rozwiązywali te same zadania i podlegali klasyfikacji w swojej kategorii. Z każdej szkoły do finału przechodził ten, kto osiągnął najlepszy wyniki oraz wszyscy ci, którzy przekroczyli próg kwalifikacyjny.

W tegorocznych eliminacjach w naszej szkole wzięło udział 29 uczniów, a do finału zakwalifikowało się aż 5 uczestników!

W kategorii Młodzicy (kl. III-V): Aurelia Łyp (IV a), Alan Mizgier (IV a), Maja Sałandyk (IV a), z kolei w kategorii Juniorzy (kl. VI-VIII): Amelia Bil (VII c), Maja Łyp (VII a).

Czekamy na finał zawodów. Prawdopodobnie ostatni etap odbędzie się w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, jednak jego forma będzie zależała od obowiązujących obostrzeń epidemicznych. W zależności od  nich ustalony będzie też termin finału. Gratulujemy finalistom!

I.S.