Przedświąteczne aktywności

Prawdziwe kalendarze adwentowe są formą oczekiwania na święto Bożego Narodzenia, choć te najpopularniejsze to po prostu pomysłowe bombonierki.  Zwyczaj tworzenia kalendarzy pochodzi z Niemiec, gdzie w XIX wieku zaczęto wieszać wieńce adwentowe z 4 świecami, symbolizującymi upływ czterech tygodni adwentu. Ten obyczaj spodobał się dzieciom, którym milej upływało oczekiwanie i dla których czas nabierał bardziej konkretnego znaczenia. Wkrótce zaczęto obdarowywać najmłodszych kartonowymi kalendarzami, gdzie w okienkach kryły się obrazki religijne. Jak to wygląda teraz? Dziś kalendarze także umilają oczekiwanie. Pomagają odliczać dzieciom czas i stanowią ciekawą ozdobę nim w domu pojawi się … choinka. Często na dzieci czekają w kalendarzu liczne niespodzianki, drobiazgi lub pomysły na przedświąteczne aktywności, które mogą sprawić wiele przyjemności wszystkim domownikom. W czasie adwentu uczniowie naszej szkoły (I i IV kl.) również przygotowywali kalendarze adwentowe w ramach „Konkursu na najpiękniejszy kalendarz adwentowy”. Wszyscy uczestnicy spisali się znakomicie, zaprezentowali szereg kreatywnych pomysłów na wykonanie prac, zamieścili ciekawe zadania adwentowe, a niektórzy przygotowali nawet aktywności dla całej klasy w 24 kartonikach, czyli na każdy dzień. Trudno było wyłonić najpiękniejsze prace, dlatego organizatorka konkursu – pani Beata Kazan postanowiła, iż wszystkim należy się laur zwycięstwa i każdy otrzyma drobny upominek. Kalendarze były  wykonywane samodzielnie lub z pomocą Rodziców, szczególnie w przypadku uczniów kl. I.
Uczestnicy konkursu:
kl. I A: Zuzanna Korkosz,
kl. I B: Juliusz Gargaś, Mateusz Krężel, Paulina Kuświk, Antonina Stodolnik, Jan Wergieluk, Oliver Skowronek,
kl. I C: Agata Bałabuch, Nikola Bernat, Zuzanna Kulczycka, Pola Niepsuj, Alicja Zielińska,
kl. IV A: Aurelia Łyp, Alan Mizgier, Oliwier Olewiński, Maja Sałandyk,
kl. IV B: Emilia Gazda, Lena Łuczyk, Artur Młynarczyk, Karolina Nowik, Tymon Schabowski, Pola Szpak,
kl. IV C: Julia Czyruk, Jakub Fołta, Jakub Giezek, Szymon Jarosiewicz
.

Mamy nadzieję, że bawiliście się wspaniale przy tworzeniu swoich prac, a przy okazji zdobyliście dodatkową wiedzę, nie tylko o świątecznych tradycjach. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i podtrzymywanie tradycji, a Rodzicom pierwszoklasistów za okazaną pomoc.

I.S.