Tolerancja jest modna!

„Największą mądrością jest umieć jednoczyć, nie rozbijać” (Stefan Wyszyński) – takimi słowami rozpoczęły się zajęcia online w ramch programu lekcji wychowawczych w klasach siódmych w dniu 18 listopada. Temat nie był przypadkowy, gdyż 16 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tolerancji – święto szacunku, akceptacji i uznania różnorodności kultur na świecie.

Siódmoklasiści poznali całe abecadło tolerancji. Takie zwroty jak: równouprawnienie, stereotyp, równość, uprzedzenie czy dyskryminacja nie są już obce naszym uczniom. Forma zajęć online miała na celu uwrażliwić młodzież na wszelkiego rodzaju przejawy nietolerancji i dyskryminacji oraz przypomnieć, że każdy człowiek zasługuje na szacunek i akceptację bez względu na kulturę czy wyznawaną religię.

Podczas zajęć rozmawialiśmy o wielu aspektach związanych tolerancją. Uczniowie prcowali z tekstem Grzegorza Kasdepke „Pan Wredzik”, korzystali z materiałów dydaktycznych na Wordwall, stworzyli mapę tolerancji oraz łańcuch życzliwości na czacie. Nauczyciele, prezentując materiał w narzędziu webowym do projektowania  – Genially mogli przekazać również interaktywne treści, udostępniając je bezpośrednio podczas spotkania online. Było interesująco oraz ciekawie. Pytania, na które próbowano odpowiedzieć w czasie zajęć to m. in. Czy tolerancja to zawsze pozytywna postawa?, Czy musimy wszystko tolerować, nawet to, z czym się nie zgadzamy?

Wnioski uczniów ze spotkania są następujące: bądźmy tolerancyjni, nie bójmy się pokazywać tego, co oznacza zrozumienie, empatia, dobro. Akceptujmy innych takimi, jacy są. Wszyscy razem możemy wiele zdziałać, jednak należy zacząć od siebie.

Mamy nadzieję, iż dla każdego z nas Dzień Tolerancji będzie okazją do zastanowienia się nad własną postawą wobec innych – przedstawicieli innych poglądów, wierzeń czy upodobań, różniących się od naszych własnych, bowiem

„O tyle świat będzie lepszy, o ile nauczymy się, że los ludzi jest wspólny,  że jednocześnie jesteśmy różni i tacy sami”

(Leszek Kołakowski).

W szkolnych obchodach Dnia Tolerancji brały udział klasy: 7a, 7d wraz z wychowawczyniami.

I.S.