Dziecko swoje prawa ma, dziecko swoje prawa zna.

 Cykl zajęć w ramach
Dnia Praw Dziecka

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”

(J. Korczak)

W dniu 20 listopada zarówno dzieci, jak i dorośli, jednoczą się w wielu szkołach, by podjąć różne inicjatywy. Celem tych działań jest okazanie solidarności z najmłodszymi, których prawa nie są respektowane. Nasza szkoła również włączyła się obchody tegorocznego Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Święto było dobrą okazją, aby przypomnieć, czym są prawa dziecka i uświadomić, że obowiązkiem nas wszystkich jest ich respektowanie.

Przypadający w listopadzie Dzień Praw Dziecka służył nam za punkt wyjścia do podjęcia rozmów z naszymi uczniami. Przeprowadziliśmy szereg pogadanek  o prawach dzieci i o korzyściach wynikających z ich znajomości, o tym, że wolność to wyzwanie, które wymaga dużej odpowiedzialności   i świadomości tego, że mamy swoje prawa, ale również obowiązki.

Edukacja zdalna uniemożliwiła zorganizowanie nam pełnych obchodów rocznicy uchwalenia konwencji o prawach dziecka.  Jednak uczniowie i nauczyciele naszej szkoły realizowali różne aktywności zarówno online, jak i stacjonarnie. Zarówno 10 dzieci na terenie szkoły, jak i pozostali, czyli 520 uczniów na lekcjach online omawiali tego dnia prawa dziecka. Podjęte inicjatywy miały zwrócić uwagę odbiorców nie tylko na to, ale też ukazać społeczności szkolnej to, że każde dziecko to „Mały Człowiek” posiadający swoje prawa.

Mamy nadzieję, że dzięki takim zajęciom każdy uczeń naszej szkoły już wie, gdzie zapisane są różnego typu prawa przysługujące dziecku i które osoby dorosłe powinny je respektować.

I.S.