Nic nie jest na … zawsze

11 listopada to data, która tkwi w sercach Polaków od dawien dawna. Jest wyrazem pamięci o trudnych losach naszej ojczyzny. Przypomina nam również o tym, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować. Dlatego w naszej szkole nie mogło zabraknąć działań, które upamiętniałyby tę rocznicę. Jako szkoła dbamy o celebrowanie wartości, tradycji i jeśli mamy ku temu okazję, podejmujemy się licznych działań o charakterze patriotycznym. I tak było tym razem. Mimo reżimu sanitarnego w działania zaangażowali się najmłodsi uczniowie, a dokładnie 202 uczniów klas 1-3 wraz z wychowawczyniami. Chcieliśmy, aby obchody odzyskania niepodległości w naszej szkole przypomniały dzieciom o naszej historii i dostarczyły niezapomnianych, podniosłych wrażeń. Czy nam się udało? Zdecydowanie tak!

Wszyscy uczestnicy lekcji patriotycznych ambitnie podeszli do zajęć, a wszystko po to, aby z należytą powagą przygotować się do świętowania 11 Listopada. W wielu miejscach szkoły przygotowano wystawy poświęcone rocznicy 11 listopada oraz Józefowi Piłsudskiemu, który dla Polaków jest symbolem niepodległej Polski. Nie tylko na korytarzach szkolnych, ale również w klasach pojawiło się wiele ciekawych informacji o Dniu Niepodległości, o symbolach narodowych, historii i geografii Polski. Wszystkie gazetki tematyczne to owoc pracy naszych najmłodszych uczniów i ich wychowawczyń. W ramach zajęć technicznych uczniowie wykonali biało-czerwone kotyliony. Z zapałem podjęli się pracy twórczej. Jednak zadanie, które okazało się niełatwe, bo niezwykle precyzyjne i pracochłonne, sprawiło wszystkim twórcom wiele radości. Ich wykonanie było doskonałą okazją do tego, by dzieci dowiedziały się, jakie znaczenie dla każdego Polaka powinny mieć symbole narodowe oraz co oznaczają barwy: biel i czerwień. Uczniowie mieli również okazję obejrzeć krótki film animowany „Polskie Symbole Narodowe”, gdzie z legendy o Lechu, Czechu i Rusie dowiedzieli się, jak powstało państwo polskie. Poprzez zabawy ruchowe, zajęcia plastyczne i gry edukacyjne zdobywali wiedzę na temat flagi, godła i hymnu.

Włączając się w obchody rocznicy 11 listopada, chcieliśmy, by poprzez realizację zadań tematycznych, nasi uczniowie poznali historię państwa polskiego, symbole narodowe, tradycje czy zwyczaje ludowe. Działania były też okazją do tego, by rozbudzić wśród najmłodszych poczucie tożsamości narodowej i regionalnej, dumy z bycia Polakiem. Te wszystkie działania stworzyły najmłodszym atmosferę zadumy i świadomego przeżywania radości z okazji rocznicy Odzyskania Niepodległości.

 I.S.