Z wizytą w Henrykowie Lubańskim – poznajemy najstarsze drzewo w Polsce

Podczas ostatniego tygodnia odbyliśmy szereg spacerów krajobrazowych do okolicznego parku. Podziwialiśmy ogromne, długowieczne dęby, zachwycaliśmy się strzelistymi jesionami, fotografowaliśmy niezwykle efektowne, kwitnące kasztanowce, rozpoznawaliśmy strukturę liści klonu. O tych drzewach wiemy już naprawdę sporo, jednak to nie im przyszło żyć najdłużej wśród drzew rosnących w naszej okolicy, a nawet kraju. Wszystkie te gatunki muszą „oddać” koronę długowieczności na rzecz cisa – drzewa rosnącego w okolicznym Henrykowie Lubańskim. Dotarliśmy i tam… 23 października br., by poznać sędziwego cisa.

Wyjazd na zachodni kraniec wsi był ostatnim etapem szkolnego projektu „Dnia Krajobrazu”. W tym roku drzewa były tematem przewodnim, więc to właśnie im poświęciliśmy najwięcej uwagi nie tylko podczas lekcji przyrody.

W wycieczce edukacyjnej zorganizowanej przez RCCE w Lubaniu uczestniczyli czwartoklasiści lubańskiej „Jedynki”. Mali przyrodnicy przeczytali wszystkie ciekawostki na temat „Henryka” na zawieszonych tablicach, dowiedzieli się, czym charakteryzuje się najstarsze drzewo w Polsce żyjące już w czasach Mieszka I, bardzo dokładnie zaznajomili się z jego burzliwą historią. Uczniowie, uczestnicząc w zajęciach terenowych, poznali okazały, niezwykle piękny i doświadczony zawirowaniami losu cis, przybliżyli sobie skomplikowany system korzeniowy tej rośliny.

Możliwość naturalnego doświadczenia, wielowątkowego poznania najstarszego drzewa w Polsce, powiązania teorii z praktyką, okazały się niebywałą atrakcją dla naszych  uczniów. To była wspaniała lekcja przyrody. Dziękujemy!

I.S.